Dracula
Dnes už klasický román Brama Stokera (1847-1912) Dracula, který poprvé vyšel v roce 1897, patří k nejčastěji filmovaným literárním předlohám. Stačí připomenout ranou zvukovou verzi režiséra Toda Browninga (1931) s Belou Lugosim v titulní úloze, klasické Murnauovo němé dílo Nosferatu (1922) a jeho remake (1979), natočený Wernerem Herzogem, či nedávné variace Ve stínu upíra a Dracula 2000.
Známý americký režisér Francis Ford Coppola (nar. 1939), který proslul především svojí mafiánskou trilogií Kmotr a válečným podobenstvím Apokalypsa, se známé předlohy chopil se svojí pověstnou osobitostí. Poměrně věrně se držel Stokerovy předlohy (vsunutí autorova jména do originálního názvu filmu Bram Stoker's Dracula mělo ovšem zcela jiné důvody, neboť původní titul byl právně zaregistrován u jiného filmového studia), zarámoval ji do historických souvislostí a vytvořil spíš psychologizující historický snímek než klasický horor.
Podařilo se mu angažovat mimořádné herecké obsazení, jemuž dominuje Gary Oldman v titulní roli. Po jeho boku účinkují další herecké osobnosti - Winona Ryderová (Mína/Elizabeta), Anthony Hopkins (Van Helsing) a Keanu Reeves (Harker). V úloze šíleného Renfielda se objevuje známý americký písničkář Tom Waits a mezi Draculovými nevěstami můžeme poznat tehdy začínající italskou hvězdu Monicu Bellucciovou (představitelku Maleny ze známého filmu Giuseppa Tornatoreho).
Coppola natočil celý snímek ve výrazně stylizovaných studiových dekoracích. Dracula získal tři Oscary, za kostýmy japonské výtvarnice Eiko Ishiokaové a dále za masky Grega Cannoma a za střih zvukových efektů).