Mikuláš a Alexandra
Po téměř tři století vládla širé Rusi železnou pěstí Romanovská dynastie. Rusko se za tu dobu stalo jednou z nejmocnějších světových velmocí - a zároveň jednou z nejzaostalejších evropských zemí. Zemí, v níž drtivá většina obyvatel nežila, ale živořila, zemí, v níž jim byla upírána i nejzákladnější lidská práva. Ještě v roce 1904 však byl car Mikuláš II., který seděl na romanovském trůně od roku 1894, hluboce přesvědčen, že všechno je tak, jak má být, že není zapotřebí žádných změn a že jeho rod má před sebou mnoho dalších desetiletí vlády. O to hlouběji, že mu jeho milovaná Alexandra po několika dcerách konečně darovala syna Alexeje, následníka a dědice trůnu... Jenomže události se začaly valit jako lavina...
Ruská revoluce byla nesporně jednou z nejvýznamnějších událostí dvacátého století. Událostí, která otřásla celým světem a na desetiletí poznamenala jeho vývoj. Není divu, že se stala inspirací i pro řadu filmových tvůrců. Drtivá většina snímků však revoluci zobrazovala z pozice jejích vítězů. Britsko-americký film je - kromě Leanova Doktora Živaga - de facto jediným dílem, které ji vidí očima těch, kteří na ni doplatili. Byl natočen podle románu Richarda K. Massieho v režii zkušeného Franklina Schaffnera (např. Planeta opic), který získal ke spolupráci řadu evropských i amerických hvězd, a stejně jako Živago byl poctěn řadou mezinárodních cen. Z nejvýznamnějších uveďme dva Oscary (za výpravu a kostýmy) z celkového počtu šesti nominací.
Historická zajímavost: 20. srpna roku 2000 prohlásil Synod, nejvyšší orgán ruské pravoslavné církve, cara Mikuláše i celou jeho rodinu za svaté.