Dobrodružství barona Prášila
Konec osmnáctého století. Doba rozumná. Středa. Ve městě obleženém Turky, předvádí divadelní společnost Henryho Salta výpravnou hru o úžasných dobrodružstvích barona Prášila, aniž kdokoli z přítomných tuší, že mu vbrzku bude dáno osobně poznat muže, jehož se tak neuměle snaží na jevišti zobrazit sám principál. Neboť baron Prášil, jehož neuvážená sázka kdysi onu krvavou válku s Turkem rozpoutala, cítí na prahu smrti povinnost ji ukončit a přinést světu mír. Potřebuje k tomu jen málo: důvěru, pochopení a pomoc obyvatel městečka...
Karl Friedrich Hieronymus baron von Münchhausen už dávno vešel do povědomí celého světa jako nespoutaný fantasta, jehož neuvěřitelná dobrodružství vždycky ohromovala a dodnes ohromují malé i velké čtenáře i filmové a televizní diváky. Je to ovšem skutečná historická postava. Žil v letech 1720-1797 a byl důstojníkem jezdectva ve službách Bedřicha Velikého. Účastnil se tažení proti švédskému králi i tureckých válek a po svém návratu do rodného Bodenwerderu se při večerních sedánkách nad punčem o všechna svá úžasná dobrodružství nezištně dělil se svými společníky, u nichž si tím ovšem vysloužit přezdívku "Lungenbaron" - baron Prášil... Už v r. 1785 je vydal jeden z nich, Rudolf Erich Raspe, v Anglii knižně pod názvem "Vyprávění barona Münchhausena o jeho úžasných cestách a ruském tažení", známý je i román Gottfrieda Augusta Bürgera. Nesčetněkrát byly také jeho hrdinské kousky převedeny na filmové plátno či televizní obrazovku - vzpomeňme např. jen Zemanův film Baron Prášil z r. 1961.
V "montypythonovském" Terrym Gilliamovi nalezla tato látka tvůrce stejné krevní skupiny. Vznikla tak velkolepá podívaná s množstvím triků, pohádkově barvitých kulis a neskutečných postav. V jeho filmu si s chutí zahrála řada hvězd i ty nejdrobnější roličky (např. Sting tu ztělesnil téměř jednoslovnou epizodku hrdinného důstojníka.)
Film získal řadu mezinárodních cen, nominován byl i na čtyři Oscary (výprava, kostýmy, vizuální efekty, masky).