Oba jsou syny jednoho otce, ale jen jeden z nich se může stát lordem Durrisdeerem. Michael York v britském romanticko-dobrodružném filmu, natočeném podle románu R. L. Stevensona.
Dále hrají: R. Thomas, J. Gielgud, T. Dalton, F. Hughesová aj. Režie: Douglas Hickox.

Píše se rok 1745 a do Skotska se vrací vnuk zapuzeného krále Jakuba II. princ Charles, aby se pokusil získat pro svého otce korunu a trůn. Pod jeho praporem se houfují řady nadšených mladých mužů, ochotných položit za spravedlivou věc třeba i život. Také oba synové lorda Durrisdeera, James a Henry, planou touhou přidat se na stranu mladého prince. Jejich uvážlivý otec však ví, že není dobře sázet vše na jednu - a ještě ke všemu tak nejistou - kartu. Jeden ze synů musí zůstat loyální ke králi Jiřímu. Ale kdo to má být? Podle zavedených tradic by měl doma zůstat prvorozený James, dědic rodového jména a jmění. Jenže ten o tom nechce ani slyšet. A tak o budoucím osudu pánů z Ballantrae musí rozhodnout los...

Tak začíná britský filmový přepis romanticko-dobrodružného románu R. L. Stevensona, líčícího léta trvající boj dvou bratrů o titul, majetek i přízeň mocných. Velkolepá freska zavede svého diváka nejen na skotská bitevní pole, ale i na moře a do dalekých krajin, jakými dodnes jsou - a v osmnáctém století byly dvojnásob - Indie či americká divočina.

Napište nám