Válka nezná nevinných. Dramatická rekonstrukce skutečného incidentu, ke kterému došlo v Iráku. Britský film (2007). Hrají: E. Ruiz, M. Knoll, E. Mehalacopoulos, A. McLaren, J. Willette, T. Hennessy, J. Nabil, O. Bytrus, Y. Hananiová, J. Koshabaová a další. Režie Nick Broomfield (V anglickém a arabském znění s titulky)

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

19. listopadu 2005 bomba nastražená na okraji silnice v irácké Hadíse zabila jednoho příslušníka námořní pěchoty a dva další zranila. V následujících hodinách američtí vojáci zabili 24 iráckých mužů, žen a dětí. Snímek zachycuje tuto událost z několika úhlů pohledu. Popisuje jak složitou mentalitu mariňáků a iráckých povstalců, tak běžný život civilistů a odhaluje tragický začarovaný kruh, ve kterém násilí plodí jen další násilí. Ač je snímek mírně protiamerický, Broomfield nesklouzává do patetické protibushovské roviny a poukazuje i na možnou zmanipulovanost celé události. Naznačuje, že válka v Iráku není jen válkou zbraní, ale také válkou psychologickou a propagandistickou.

Hraný snímek renomovaného britského dokumentaristy Nicka Broomfielda z roku 2007 se svým tématem a syrově autentickou atmosférou řadí po bok filmu Zredigováno, který v témže roce natočil slavný americký režisér Brian De Palma. Oba pak patří do stále širšího okruhu filmů, zabývajících se problematickými stránkami amerického vojenského angažmá v Iráku a Afghánistánu.

Více fotografií naleznete ve fotogalerii.

Originální názevBattle for Haditha
Stopáž93 minut
Rok výroby 2007
 T *
ŽánrFilm