Dokument o historii paralympijského hnutí v ČR.
Připravili V. Kučera, I. Červenka a J. Dlouhý.

V historii olympijských her pro hendikepované sportovce patří prvenství neslyšícím. Ti mají deafolympiády už od třicátých let. A snad proto nesoutěží v paralympijských hrách, kde nemají dosud pro své postižení vytvořené disciplíny.

V létě 1952 se konalo první velké soupeření ve Stoke Mandeville. Ale teprve v roce 1960 v Římě našli postižení sportovci svoje tratě, sektory a hřiště. V soutěžích, které jsou paralelami, olympijských her pro zdravé sportovce, závodí postižení v paralympijských hrách.

Tak prostřednictvím parylympiád vstupují na velká závodiště paraplegici, zrakově postižení a nevidomí, aby vítězili i prohrávali....

Totalitní režim v bývalém Československu se snažil postižené skrývat před očima veřejnosti. Takže teprve od roku 1989 se datuje systematická činnost Českého paralympijského výboru.Účast čs. sportovců začala od roku 1992 na paralympiádě v Barceloně a o čtyři roky později v Atlantě.Průměrná účast na každých z nich byla 3000 sportovců ze 100 zemí světa.

V České republice je přibližně 20% lidí registrovaných ve sportovních sdruženích.

České paralympijské hnutí získává stále větší ohlas u veřejnosti. Naši sportovci vozí medaile a posunují hranice světových rekordů.

Napište nám