Fascinující setkání koňů a lidí v manéži legendárního „divadelního cirkusu“: výběr nejlepších scén. Francouzský dokument

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Výběr scén z legendárních představení jezdeckého cirku Zingaro: Cabaret Équestre (1984), Opéra Équestre (1991), Chimére (1994), Eclipse (1994), Triptyk (2000), Loungta (2003) a Battuta (2006). Bartabas svůj retrospektivní sestřih nazval Galop arriére (Cvalem vzad). Dynamické filmové obrazy provázejí verše renomovaného básníka André Veltera (1945) a etnografa Victora Segalena (1878–1919).

Francouzský světoběžník Bartabas (vlastním jménem Clément Marty) v devatenácti letech (1976) založil a dodnes vede světově proslulý jezdecký divadelní cirkus Zingaro. Je autorem, výtvarníkem a režisérem autorského sestřihu unikátních představení Zingaro Show. Bartabas má neuvěřitelně vycvičené lusitánské bělouše s modrýma očima. Mezi krasojezdci převažují ženy a dívky. V polovině zvukově i obrazově sugestivní podívané se k tomuto představení přidají husy, které by nadchly etologa Konrada Lorenze i malíře Bedřicha Dlouhého. Filmařsky rafinovaná performance graduje jako velkolepá symfonie. Členem mezinárodního souboru Zingaro byl také Igor, dnes přední člen Divadla bratří Formanů.

Bartabas vytvořil ve Velké stáji zámku Versailles Akademii jezdeckého umění. Hodiny jsou přístupny veřejnosti. Během posledních třiceti let se jezdectví stalo doménou žen. Naučit se jezdeckému umění je dlouhodobou záležitostí, neboť vzájemné poznávání člověka a koně lze jen těžko urychlit. Žáci, kteří jsou vybráni, na školu přicházejí už jako vynikající jezdci. Jejich další technické zdokonalování se řídí tradičními postupy. Vedle toho jsou do výuky zařazeny také hudba, zpěv, malba, sochařství, tanec, bojová umění a umělecký šerm, jež mají přispět k celkovému rozvoji osobnosti.

Bartabas už vynikl tanečně-jezdeckou operou Chiméra (1994) – směsicí indicko-cikánských motivů. Natočil dva celovečerní filmy: Mazepa (1992) a Šaman (1995), realizovaný částečně v Jakutsku. Stírá rozdíl mezi černou a bílou, mezi skutečností a iluzí, mezi pohybem a netečností. Magická show Darshan (2010) slavného jezdeckého cirku Zingaro se stala hlavní událostí zimní umělecké sezony v Paříži.

Originální názevGalop Arriere - Zingaro Revisited
Stopáž88 minut
Rok výroby 2010
 ST
ŽánrDokument