Je země nikoho a jsou utečenci, kteří už nemají kam jít. Jejich naděje na nový život uplývá stejně rychle jako proud řeky. Marcello Mastroianni a Jeanne Moreauová ve francouzsko-řeckém dramatu.
Dále hrají: G. Karr, D. Chrysikouová, I. Logothetis a další. Režie: Theo Angelopoulos.

Theo Angelopoulos (1936) patří mezi nejznámější řecké režiséry a přední světové umělce. I přesto, že své filmy točí v rozsáhlých koprodukcích, sbírá ceny po světových filmových festivalech, vždy zůstávají východiskem a pevným bodem jeho tvorby kořeny, historie a tragédie rodné země, vlastní zkušenosti a současná společensko-politická situace, která souvisí s celkovým vývojem situace na Balkáně. Angelopoulos si je dobře vědom toho, že osud jedné země dávno přerostl její hranice. Nezaměnitelný vyhraněný styl a rukopis dovoluje Angelopoulosovi vytvářet rozsáhlé fresky se silnými individuálními příběhy, stejně jako návraty do historie s odkazy na aktuální dění.

Po filmech Včelař (1986) a Krajina v mlze (1988) nabízí nyní Česká televize v pondělním filmovém klubu dva snímky z Angelopoulosovy tvorby devadesátých let Přerušený krok čápa (To meteoro vima tou pelargou, 1991) a Odysseův pohled (To vlemma tou Odyssea, 1995).

Drama Přerušený krok čápa je sitováno na hranici mezi dvěma zeměmi, kde žijí uprchlíci z nejrůznějších koutů válkou rozvrácené země. Utečenci překročí hranici internačního tábora, ocitnou se v zemi nikoho spravované mezinárodními vojenskými silami. Nemají kam jít a cesta zpět již neexistuje. Do tábora přijíždí televizní reportér Gregory Karr, který se domívá, že v davu mezi bezejmennými tvářemi zahlédl světoznámého pohřešovaného politika (Marcello Mastroianni), který je již považován za mrtvého. Ocitá se v táboře plném beznaděje, bídy a smutku, aby oslovil muže žijícího v železničním vagóně a přiměl ho k návratu.

Napište nám