Po více než 50 letech se na obrazovky vrací dokumentární cyklus zachycující několikaměsíční putování osmi neohrožených mladých mužů ve stříbrné Tatře na pomoc africké nemocnici (1968). Režie J. Stöhr

Prvního ledna roku 1968 se z pražského Staroměstského náměstí vypravila expedice osmi studentů a čerstvých vysokoškolských absolventů, jejímž cílem byla proslulá nemocnice dr. Alberta Schweitzera v gabonském Lambaréne. Na voze Tatra 136 vezli zásilku léků, zdravotnického zařízení a lékařských přístrojů, které měly pomoci s vážnými potížemi, do nichž se africká nemocnice dostala v důsledku občanské války. Před osmi odvážlivci bylo více než 35 000 nevyzpytatelných kilometrů napříč 14 africkými zeměmi s nejistým cílem. Celé putování zdokumentoval na kameru a filmový záznam svým komentářem doplnil absolvent FAMU Jiří Stöhr, jenž jen podtrhnul mladickou svěžest a nezlomné ideály posádky stříbrné Tatry, které činí vzniklý cestopis mimořádným. Vedle obrodného procesu se výprava stala jednou z nejsledovanějších československých událostí roku a cestovatelé při odjezdu nemohli tušit, že místo šťastného návratu do Evropy je zastihnou zprávy o okupaci jejich vlasti.

V dalším dílu cyklu nás čekají další stovky kilometrů, tentokrát napříč hornatou Etiopií. Neohrožení cestovatelé musí překonat stezku smrti do bývalého sídla etiopských císařů Gondaru. Strasti z cesty jim vynahradí působivá architektura jediného hradu v Africe i návštěva císařského lvince. V mezičase, kdy jejich Tatra musí podstoupit nutné opravy, budou mít příležitost obdivovat mohutné vodopády Modrého Nilu a jezero Tana s četnými ostrovy, na jednom z nichž se nachází starobylý klášter s nevšedními nástěnnými malbami.

Stopáž19 minut
Rok výroby 1970
 ST HD čb 4:3