Šílená doba komunistických 50. let v osudech autora Stalinova pomníku Otakara Švece. Hrají: J. Novotný, Z. Stivínová, M. Kraus, V. Polívka, P. Nesvačilová, P. Solaříková a další. Kamera D. Ployhar. Scénář a režie V. Polesný

První polovina padesátých let, snad nejhrubší, nejbezohlednější a nejtíživější doba komunistické vlády v naší zemi. Otakar Švec, zralý muž, vážený sochař a slušný člověk žije se svou krásnou ženou Vlastou v bytě plném obrazů a soch. Kolem nich je svět, který z jejich pohledu snad zešílel. Snaží se ho stranit, ale není to tak jednoduché.

Noblesní sochař, stejně jako více jeho významných kolegů, je vyzván k účasti v soutěži na pomník generalissima Stalina. Má to být největší socha v Evropě, třicet metrů na výšku, umístěna bude na Letenské pláni. Monstrum nad Prahou. Švecova účast je ryze formální. Ví, že se zúčastnit musí, a tím to pro něj končí. Stejně nemá šanci soutěž vyhrát. Ale naprosto překvapivě vyhraje. Cítí, že je to rozporná, nebezpečná výhra, ale couvnout nelze, to by mohl zaplatit i životem. Hledá pro sebe východisko a nachází ho v profesi, v poctivé sochařině. Spolu se svým asistentem Pavlem, který by nejraději od téhle práce utekl, začínají pracovat. Nejdříve malý model, pak jeho postupné zvětšování.

Jenomže Monstrum není obyčejná socha, je to spíš zlý duch, který dokáže pohltit své tvůrce. Složitá práce je komplikována neustálými absurdními požadavky komunistické moci, požadavky, které nemají nic společného s poctivou sochařinou. Sochař se začíná lámat, hledá únik, ale ten neexistuje. Monstrum nesnese odpor. A není to jen šílený symbol, je to něco, co dokáže člověka skutečně pohltit a zničit. Slušný člověk Otakar Švec neodvratně kráčí po cestě, která vede k lidské tragédii. A Monstrum nad Prahou je sedm let po svém slavnostním odhalení z politických důvodů rozbořeno.

Rozhovor s režisérem Viktorem Polesným a hercem Janem Novotným

Rozhovor s režisérem Viktorem Polesným a hercem Janem Novotným

Režisér Viktor Polesný a herec Jan Novotný hosty pořadu FILM 2017

„Příběh Monstra se odehrává na základě skutečné události, která je sama o sobě velmi silná. Jedná se v podstatě o antické drama a takových příběhů dnes již moc není,“ říká kreativní producent Jan Lekeš, v jehož tvůrčí producentské skupině film vznikl a dodává: „Otakar Švec byl Člověk, který se dostal do situace, ve které být nechtěl, dělal vše proto, aby se jí vyhnul, a přesto se do ní dostal a musel se bezvýhradně podřídit. Doba ho nakonec semlela a donutila ho k nejhoršímu – vzít si život.“

„Největší výzvou pro nás bylo postavení realistického modelu samotného pomníku, aby socha byla částečně vytvořena v původní velikosti včetně jednotlivých fází její přípravy. Existovalo několik autentických modelů, včetně toho, se kterým sochaři do soutěže šli a soutěž vyhráli,“ uzavírá Jan Lekeš.

Scénář filmu Viktora Polesného vznikl na základě knihy Rudly Cainera Žulový Stalin a byl finančně podpořen FILMOVOU NADACÍ.

Otakar Švec
sochař

Otakar Švec

* 23. 11. 1892

† 4. 4. 1955


Stopáž100 minut
Rok výroby 2017
 P D ST AD HD
ŽánrFilm 15+