Joseph Fiennes jako proslulý reformátor církve v německém historickém filmu (2003). Dále hrají: A. Molina, J. Firth, C. Coxová, P. Ustinov, B. Ganz, U. Ochsenknecht, M. Carriere, B. Sadler a další. Režie Eric Till

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Německý teolog a reformátor Martin Luther (1483–1546) patří mezi významné postavy evropských dějin. Lutherův život byl několikrát zpracován pro film a později i pro televizi. První biografie vznikly ještě v němé éře v Německu (1923) a ve Spojených státech (1924). Ze zvukových zpracování můžeme připomenout americký snímek Martin Luther (1953; r. Irving Pichel), v němž titulní postavu hrál irský charakterní herec Niall MacGinnis. Z dnešního pohledu je asi nejznámější německý film Luther (2003), který byl spolufinancován americkými luterány a vznikal mj. i v českých exteriérech. Hlavní úlohu v této prestižní produkci (rozpočet 20 milionů eur) hraje anglický herec Joseph Fiennes (mladší bratr známějšího Ralpha Fiennese) a i další role vytvářejí přední evropští herci – Alfred Molina (dominikánský mnich Johann Tetzel, který byl zastáncem odpustků), Peter Ustinov (saský kurfiřt Fridrich III.), Bruno Ganz (generální vikář augustiniánského řádu Johann von Staupitz) nebo Uwe Ochsenknecht (papež Lev X.). Režisérem snímku byl kanadský tvůrce britského původu Eric Till (*1929), z jehož obsáhlé filmografie známe především adaptaci populárního románu Jamese Herriota To by se zvěrolékaři stát nemělo (1976).

Martin Luther
teolog, kazatel, reformátor

Martin Luther

* 10. 11. 1483

† 18. 2. 1546

Augustiniánský mnich, kazatel a profesor teologie na wittenberské univerzitě, Martin Luther bojoval proti prodeji a zneužívání odpustků. „Je zapotřebí učit křesťany, že papež potřebuje mnohem více modlitby než peníze,“ kázal.


Originální názevLuther
Stopáž119 minut
Rok výroby 2003
 ST HD
ŽánrFilm