Největší tankové bitvy

Perský záliv

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 3  
Sdílet
| Poslat odkaz

24. únor 1991. Spojenecké jednotky zahájily útok na Irák, aby osvobodily okupovaný Kuvajt. Americké tanky překvapily Saddáma Husajna, když se valily k irácké hranici do té doby vojensky neprostupnou saúdskou pouští. Kanadský cyklus dokumentárních rekonstrukcí

Tanky v tomto díle

Válka v Perském zálivu

24. února 1991. Americké tanky se valí saudskou pouští směrem k irácké hranici. Jsou součástí mnohonárodních sil, které mají jediný úkol: vyhnat iráckou armádu Saddáma Husseina z Kuvajtu. Od konce íránsko-irácké války musel Saddám řešit dva problémy. Měl obrovskou armádu, která najednou neměla co dělat. Ale mnohem horší bylo, že irácká ekonomika byla v důsledku vleklé války zcela zdevastovaná. Když Saddám Hussain potřeboval peníze, udělal to, co bylo blízké jeho povaze. Jako zloděj šel rabovat ke svým sousedům. V tomto případě napadl Kuvajt.

Klikněte pro větší obrázekÍrácké tanky a pěchota, obsadily ropný emirát během pouhých 36 hodin. Saddám Hussein požadavek OSN na okamžitý odchod z Kuvajtu ignoroval. OSN vyslala 620 tisíc mužů koaličních jednotek, pod americkým vedením, aby jej z Kuvajtu vyprovodili. Saddám si uvědomil, že tentokrát šlápl vedle. Ale zároveň věděl, jak je americká veřejnost citlivá na ztráty vlastních vojáků. Předpokládal, že válka bude vleklá, podobně jako íránsko-irácký konflikt a na konci Američané odejdou s brekem. Saddámovou strategií bylo způsobit americkým jednotkám co největší ztráty, při minimálních vlastních ztrátách. Nařídil 51 divizím, z celkem 66, aby se zakopaly a vybudovaly do hloubky členěnou obranu. Saddám rozmístil podél hranic se Saúdskou Arábií 16 pěších divizí a dva tankové sbory, které měly zachytit první nápor spojeneckého útoku. V záloze držel své nejlepší jednotky. 8 divizí Republikánské gardy, tisíc tanků a 120 tisíc mužů, kteří měli provést rozsáhlý protiútok a způsobit postupujícím Spojencům těžké ztráty.

Schéma obrany okupovaného Kuvajtu bylo prakticky jediným řešením, které se nabízelo. Ale Spojenci nemínili na Saddámovu hru přistoupit. Iráčané nepředpokládali, že by je byli Spojenci schopni obejít ze západu, kde byla nekonečná poušť. Iráčané nevěřili, že by tudy mohli Američané projít, protože když tu zkoušeli oni sami operovat, přineslo jim to jen těžké ztráty. Nebyly tu žádné cesty, žádné orientační body a terén byl prakticky neprůjezdný. Ale jednu věc si Iráčané neuvědomili. V té době byly zaváděny nové technologie globálního navigačního systému GPS. Byla to první válka, ve které bylo GPS využito. Satelitní navigace umožnila koaličním silám překročit irácké hranice mnohem dál na západ, obejít hlavní iráckou obrannou linii a zaútočit na nechráněné pravé křídlo. Ve 13 hodin prorazily jednotky amerického VII. Sboru písečné valy vyznačující hranice mezi Irákem a Saúdskou Arábií.

Pomalý start

Klikněte pro větší obrázek25. února 1991, 08:00. Tanky VII. Sboru se pomalu valily dál do nitra Iráku. Opatrní velitelé nařizovali časté zastávky. Na konci druhého dne byla taktická výhoda počátečního momentu překvapení ztracena. Iráčané si uvědomili, že americký VII. Sbor se snaží jejich jednotky v Kuvajtu obejít po křídle, odříznout a obklíčit. V té době prokázal irácký generální štáb, že svému řemeslu rozumí. Rozpoznal, co je záměrem Spojenců. Navíc z rychlosti, s jakou americké jednotky zničily jejich síly odvodil, že pokud chce americký VII. Sbor zastavit, nemůže stavět obranu na podřadných a slabých jednotkách. Kvalitnější jednotky by stejně neunikly. Proto postavil americkým divizím do cesty své nejlepší formace.

Iráčané vybudovali obranné linie, dlouhé 50 kilometrů na severozápadní hranici Kuvajtu. Severní část obrany hájily 2 pěší a 2 tankové divize Republikánské gardy. Na jihu, přehrazoval směr amerického postupu výkvět Saddámových tankových sil. Jižní křídlo obrany Republikánské gardy bránila divize Tawakalna Ala Allah, což znamená "Alláh, v nějž věříme". Považovali se za velké bojovníky. Za bojovníky, kteří 8 let bránili svou vlast a nakonec porazili Írán, perský postrach. Patřili k Republikánské gardě, což byli ti nejlepší z nejlepších. Irácká elita. Nebyli to žádní odvedenci, ale profesionální vojáci, od kterých se očekávalo, že neustoupí, případně položí životy, aby chránili životy jiných.

Klikněte pro větší obrázekAmeričané měli respekt. Obávali se jejich obrněných vozidel, především tanků T-72. Sovětský tank T-72, v Iráku známý jako „Lev z Babylonu“, tvořil páteř iráckých tankových sborů. Tank T-72 je vybaven kanónem ráže 125 milimetrů s hladkým vývrtem. Má účinný dostřel 4000 metrů. Vozidlo s hmotností 41 tun a čelním pancířem silným 550 mm dosahuje rychlosti 60 km/h. T-72 patřil mezi nejrychlejší a nejnebezpečnější tanky východního bloku. Irácká armáda jich podél linie bráněné Republikánskou gardou rozmístila víc než tisíc. Podporu jim poskytovaly stovky obrněných vozidel, včetně sovětských bojových vozidel pěchoty. Zdálo se, že irácká armáda je připravena na všechny eventuality. Proti nim stály americké jednotky, v čele se VII. Sborem. Ve své sestavě měly stovky bojových vozidel pěchoty M2 Bradley a více než tisíc tanků. Nejvýkonnějším z nich byl M1A1 Abrams. Tank M1A1 Abrams byl vyzbrojen kanonem ráže 120 milimetrů s hladkým vývrtem. Vrstvený pancíř poskytoval ochranu ekvivalentní 600 milimetrům homogenní válcované oceli. Při hmotnosti 57 tun dosahoval stejné rychlosti jako T-72. Byl to nevýkonnější tank na bojišti.

26. února 1991. Iráčané byli zpočátku zmateni. Neuměli si představit, že by je napadly americké tanky. Mysleli si, že musí přijít letecký úder. Ale i když poznali, o co jde, nepřipravili svá vozidla včas, protože nepředpokládali, že se k nim Američané dostanou tak rychle. Americké tankové jednotky se rozhodly využít momentu překvapení a vyšlo to. Iráčané nevěřili, že by se tak mohutné tankové síly mohly přesouvat takovou rychlostí. Tuto taktiku vyvinul generál Erwin Rommel, legendární německý tankový velitel z druhé světové války. Tanky M1A1 Abrams byly pro manévrovou válku jako stvořené. Kanon měl dvoustupňovou gyroskopickou stabilizaci, takže se mohli pohybovat rychlostí 40 až 50 km/h a střílet za jízdy.

Technická převaha

Klikněte pro větší obrázekNavzdory veškeré snaze Iráčanů se rotě Eagle podařilo jejich postavení obsadit, pobít stovky vojáků a zničit více než 50 tanků a dalších obrněných vozidel. Zatím šlo o úvodní kolo zuřivé tankové bitvy, která se záhy rozhoří na mnohem větší frontě. 8 kilometrů severně se rota Ghost 2. průzkumného tankového pluku pomalu probíjela oslepující písečnou bouří. Za špatné viditelnosti ztratila kontakt s rotou Eagle. Velitel roty vyslal 2 průzkumná vozidla Bradley, aby kontakt obnovila.

26. února 1991, 16:30. V opuštěné poušti v jižním Iráku probíhá zuřivá tanková bitva mezi americkým 2. průzkumným tankovým plukem a mechanizovanou divizí Tawakalna irácké Republikánské gardy. Kapitán McMaster a muži roty Eagle zničili celou rotu iráckých tanků T-72. Poručík Andy Kilgore a rota Ghost právě zažili křest ohněm. Andyho četa vedla palbu, dokud nebyla celá irácká tanková rota prakticky zničená. Ale příslušníci divize Tawakalna se nehodlali vzdát. Považovali se za nejlepší z nejlepších. Za iráckou elitu. Tvrdí jako skála. Jejich muži, jejich obrana, jejich technika i způsob boje. Nevzdávali se. Bojovali až do konce. Američané museli v mnoha případech pobít všechny členy osádek, nebo celé irácké čety, aby ostatní vojáci složili zbraně.

Klikněte pro větší obrázekČeta poručíka Kilgora během pár minut pobila desítky Iráčanů, zničila 4 tanky a 9 bojových vozidel pěchoty. Iráčané, se bez ohledu na těžké ztráty, nemínili vzdát. Zahájili protiútok s cílem zastavit postup roty Ghost. Výměnou tanků a bojových vozidel zvýšil kapitán Sartiano účinnost obou jednotek. Dvojice lovec-zabiják, měly vražednou účinnost. Bojová vozidla Bradley s lepším zaměřovacím systémem tankům vyhledávala a označovala cíle. Ty je potom ničily palbou 120milimetrových kanonů. Přitom dosahovaly rychlosti střelby až 15 mířených výstřelů za minutu.

BVP bylo jen lehce pancéřované, podobně jako Bradley. Penetrátor průbojné munice mohl proletět skrz a vozidlo mohlo zůstat funkční. BVP bylo vyzbrojené kanonem ráže 73 milimetrů s automatickým nabíjením, jehož zásah dokázal vozidlo Bradley zničit. Bitva na 73. východní trvala asi 90 minut. Americké ztráty byly překvapivě malé. Jeden mrtvý a 12 zraněných. Iráčané dopadli mnohem hůř. Divize Tawakalna byla americkým VII. Sborem prakticky rozprášena. Tisíce příslušníků divize Tawakalna padly. Do boje šli s 200 tanků. Na konci jich z bojiště ustoupilo kolem 20.

Klikněte pro větší obrázekDrtivého vítězství Američané dosáhli zásluhou převahy prakticky ve všech ukazatelích. Technická převaha byla obrovská. Přesto dokázal odpor divize Tawakalna a dalších jednotek Republikánské gardy americký postup zpomalit. Získali čas, aby se mohly ostatní irácké jednotky z Kuvajtu stáhnout. To byla největší chyba, protože tím se vytvořily podmínky pro druhou válku v roce 2003. Režim Saddámu Husseina se dokázal udržet u moci jen díky tomu, že přežila Republikánská garda. Mohl se zhroutit již v roce 1991. Uchránilo by to Irák, Spojené státy a celý střední východ od další krvavé války.

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný.

Diskuse diváků
 • smoulak1 9. 7. 2014 17:39

  Největší tankové bitvi

  Je mi 12 a hodně mě zajímají tanky, je to dobrý pořad, ve World of Tanks se jmenuju smoulak…

 • vojtěch drga 18. 10. 2013 21:03

  němci

  mám sice jen 11 let ale tvrdím že nejlepší byli němci a měli víbornou strategiy avízbroj a v…

 • Pavel 17. 9. 2013 10:07

  Doporučuji prohlédnout si pozorně fotosnímky z květnové Prahy roku 1945 - Rusové přijeli na amer…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Originální název: Greatest Tank Battles – Stopáž: 45 minut – Rok výroby: 2010 – ST  HD
Žánr: Dokument
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Další zdroje
Související pořady