O elektrické kytaře a baskytaře. Německý cyklus

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Úvodní film o kytaře a baskytaře – o kytaristech a baskytaristech, kteří vytvářeli historii hudby a kteří dali rockové a popové hudbě její jedinečný zvuk.

Hned na začátku tohoto cyklu nás čeká senzace: tvůrcům Pop session – divákům ARTE poskytl exkluzivní rozhovor kmotr všech elektrických kytaristů Les Paul. Svým stylem hraní inspiroval skoro všechny velké rockové kytaristy, Ericem Claptonem počínaje a Jimmy Pagem konče. Tento rozhovor je počátkem fascinujícího příběhu, který nás provede celou historií rock’n’rollu, beatu, punku, grunge a hard rocku – a končí nejlepšími kytarovými skupinami současnosti, mezi které patří i Maximo Park.

Kytara sice trpí, ale na konci tohoto filmu zjistíte, že v tom není sama – i navzdory dešti ran, ohýbaným a deformovaným strunám, i přes to, že je rozbíjena na kusy a pálena, a nucena k řevu, vzlykání či nářku – svou cenu za svůj celoživotní vztah ke kytaře platí i kytaristé. Žádný jiný hudební nástroj nepřipomíná lidské tělo tak, jako kytara (případně poněkud těžší kontrabas). Hudebníci trpí celou radou nemocí, počínaje handicapem kytaristky Michaela Jacksona Jennifer Battenové, které stále šumí v uších, přes Hellmuta Hattlera, basistu skupin KRAAN a TabTwo, který má dvě různě velké ruce, až po Lee Rockera ze Stray Cat, který vložil do služeb rockabilly každý centimetr svého těla. Podle Bootsy Collinse vychází rytmické cítění ze srdce, zatímco francouzská rocková hvězda Louis Bertignac (Telephone) tvrdí, že vychází z útrob. Jazzový mág Pat Martino se musel učit na kytaru dvakrát: poprvé v dětství a podruhé po operaci mozku, kdy jej postihla epizodně úplná amnézie. Metalového boha Zakka Wylda se zeptáme, zda krk své kytary doslova miluje, zda je Sonic Youth jedinou skupinou, která nástroji působí bolest…

Různé styly hudby neustále mění náš pohled na jeden a tentýž nástroj, od sólujících egocentristů až po v zákulisí nedůtklivé hvězdy.

Svůj život však s kytarou dokonale spojil jeden muž: čtyřiadevadesátiletý Les Paul, tvůrce a průkopník lubové elektrické kytary. I bez ohledu na svůj pokročilý věk vystupoval do svých čtyřiadevadesáti let každý týden na jevišti newyorského jazzového klubu, stále připraven k hraní i bez ohledu na své zchromlé prsty a naslouchadlo, a na jevišti jakoby zapomínal na svých více než devět křížků. Život této živoucí legendy kytarové hry orámoval příběh plný zábavy i bolesti.

To vše a ještě mnohem víc uvidíte v první epizodě cyklu Pop(b)session, nazvané Když má kytara jemně pláče (While My Guitar Gently Weeps).

Originální názevPop (B) Session
Stopáž53 minut
Rok výroby 2009
 ST 4:3
ŽánrDokument