Kam až může lidi dohnat obyčejný strach a nepříznivá ekonomická situace? Dramatický příběh z českého příhraničí s nádechem černé komedie.
Režie a scénář: Petr Václav. Hrají: Karel Roden, Lenka Vlasáková, Miroslav Hanuš, Zdeněk Godla a další.
Nikdy nejsme sami

Film nepřímo shrnuje široké spektrum sociálních problémů a jejich často absurdní tragikomické aspekty a důsledky.

Příběh se odehrává kdesi na severu Čech, na místě, které obývají především "nově příchozí" a často nezakotvení lidé, žijící na jedné straně v úzkosti o svůj elementární ekonomický statut, na straně druhé jsou konfrontovaní s vlastní přirozenou touhou po blízkosti druhého i různými podobami vnitřních běsů. To vše ovlivňuje nejen jejich jazyk a emoce, ale především jejich zkratkovité jednání, hledající různá náhradní a iluzivní řešení, cestu z vlastní, často neuvědomělé bezvýchodnosti. Matka v nenaplněné lásce, otec v hypochondrickém jednání, jejich děti v tragických hrách a nově příchozí soused v pochybných myšlenkových pochodech a přesvědčení o nezbytnosti radikálních řešení. Osudy těchto postav i přes svoji sociální pravdivost a realističnost jsou v příběhu metaforou části české společnosti, zahleděné do vlastní bolesti a věčného sebeobětování, a východiskem jsou pro ni tragická i absurdní řešení.

Petr Václav spolupracoval na tomto filmu už tradičně s kameramanem Štěpánem Kučerou a nabízí zde i netradiční obrazový pohled do nitra postav – v kombinacích barevného a černobílého obrazu. Film získal řadu nominací na tuzemské i zahraniční festivaly (např. pět nominací na Českého lva za rok 2016), oceněn byl Cenou české filmové kritiky za nejlepší mužský herecký výkon (M. Hanuš), nebo např. Cenou čtenářů deníku Tagespspiegel na filmovém festivalu Berlinale 2016, kde měl zároveň premiéru.

Napište nám