Jsou domácí porody hazardem, nebo díky nim vzniká pevnější pouto mezi dítětem a rodinou? Dokument z cyklu o problémech soužití v české společnosti (2012). Režie I. Bystřičan

Máloco je v životě člověka přirozenějšího než porod. Stát a jeho porodnice masově opanovaly porody během pouhých posledních šedesáti let. V posledních letech se však okolo porodů strhávají vyostřené souboje mezi rodiči, lékaři, odborníky a politiky, a často končí i soudy. Dokument zkoumá, jak a proč se sebepojetí mnohých žen a jejich očekávání vylučují se systémem, ve kterém své děti rodí.

Dokument se zaobírá problémem porodů a porodnictví v situaci, kdy byly de facto postaveny mimo zákon domácí porody. Ty v mnoha případech sloužily jako alternativa porodnic ženám, které jsou s přístupem v porodnicích z nejrůznějších důvodů nespokojeny. Zároveň v ČR téměř nefungují tzv. porodní domy. Tím se zdánlivě paradoxně rovněž eliminovaly možnosti postupné změny přístupu k rodičkám v samotných porodnicích. Porodnice je nadále jediným legálním prostorem porodu a tím získává monopol.

Snímek Když děti nosí stát se proto snaží přinést soustředěný pohled na zkušenosti a problémy žen – rodiček a vznést otázku, proč u nás porody nemohou probíhat tak, jak ženy a často i jejich partneři chtějí.

Ivo Bystřičan
dokumentarista

Ivo Bystřičan

* 1980

režisér, producent, dramaturg a scenárista


Stopáž26 minut
Rok výroby 2012
 ST
ŽánrDokument