Zákon musí platit vždy, i v poválečném chaosu. Britský detektivní seriál (2009). Hrají: M. Kitchen, A. Howell, H. Weeksová, M. Brown, Ch. Good, D. Drannikov, T. Pigott-Smith, T. Brooke a další. Režie Stuart Orme

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Válka budí v různých lidech různé pocity: vlastenectví, solidaritu, obětavost. Ale i nenávist, ziskuchtivost, snahu urvat pro sebe co nejvíc. V Británii stoupla v letech 1939 až 1945 kriminalita o více než padesát procent. Touto skutečností se nechal inspirovat scenárista Anthony Horowitz (autor např. Vražd v Midsomeru či Poirota) při psaní nového seriálu, propojujícího dva žánry: detektivku a válečné drama. Jeho dějištěm je půvabné jihoanglické pobřeží, konkrétně městečko Hastings v hrabství Sussex. V místech, kde se před mnoha staletími odehrála jedna z největších bitev anglické historie, dnes vede svůj malý boj se zločinem superintendant Christopher Foyle. Celým svým srdcem touží být jinde, jeho nadřízení však dobře vědí, že nejužitečnější může být právě tady. Neboť i v tomto zdánlivě poklidném koutě Anglie dochází ke zločinům, poznamenaným či motivovaným válkou, zločinům, jejichž vyřešení dá zabrat i tak dobrému policajtovi, jakým je právě Foyle. V titulní roli exceluje jeden z předních britských herců Michael Kitchen.

Píše se červen 1945. Válka skončila a ti dobří vyhráli. To, k čemu se celá ta dlouhá léta upínala celá země, je konečně tady. A je to úplně jiné, než si to všichni představovali. Jako kdyby si s tím vytouženým mírem najednou nikdo nevěděl rady. Vykořenění chlapi, co se po čtyřech letech na frontě vracejí domů a nevědí, jak dál žít. Ženy, které už zapomněly, co to je žít v manželství, a kterým se teď vrací domů kdosi, jehož nepoznávají. Práce je málo, obchody zejí prázdnotou a nikdo moc neslaví, jako by to lidé už zapomněli. Foyla, který zatím marně čeká na jmenování svého nástupce, nečekaně navštíví generál Wilson a požádá jej o pomoc při pátrání po uprchlém ruském válečném zajatci. Trochu nečekaná prosba od tak vysoce postaveného člověka, ale každá válka skrývá svá špinavá tajemství. A tahle válka byla dlouhá.

Originální názevFoyle's War V / The Russian House
Stopáž93 minut
Rok výroby 2010
 ST
ŽánrSeriál