Porta /2/. Rozhovory, unikátní archivní ukázky i ze soukromých sbírek, nejznámější písničky a vzpomínání známých osobností folkové a country hudby v bývalém Československu (2000). Režie J. Vondrák

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Porta, o jejíž historii v letech 1981–1989 pojednává osmý díl dokumentu Legendy folku a country, je český soutěžní hudební festival. Byl založen v roce 1967 v Ústí nad Labem. Název festivalu byl inspirován údolím Labe Porta Bohemica – Brána Čech, ležící v místech, kde řeka prochází Českým středohořím. Soutěž dává příležitost především začínajícím skupinám a je určena pro žánry trampská píseň, folk a country.

Festival se skládá ze soutěžních oblastních kol, z nichž postupují vítězové do finále. V průběhu několika desetiletí festivalem Porta prošla řada dnes známých hudebních skupin a osobností českého hudebního života.

Počátkem osmdesátých let minulého století čekal Portu hezký dárek a po období střídání českých a moravských měst jako míst pro finále přišla éra plzeňská. To už měl festival novou generaci obětavých porťáků, kteří jej tvořili nejméně se stejným zaujetím jako jeho otcové. Nicméně, kdesi v zákulisí komunistických výborů bděli pověření soudruzi nad jeho ideovou čistotou.

Na plzeňském výstavišti našla Porta dobré zázemí a amfiteátr s kapacitou 2500 diváků (později se ukázalo, že se jich tam vejde 3x tolik) a několika dalšími krytými i otevřenými scénami nabízely úžasné zázemí, na které Porta dlouho čekala. Po několika letech se portovní muzicírování ocitlo tam, kde je mu nejlépe – do přírody, pod širou oblohu.

Stopáž58 minut
Rok výroby 2000
 ST 4:3