Rozhovory, unikátní archivní ukázky i ze soukromých sbírek, nejznámější písničky a vzpomínání známých osobností F&C hudby v Československu v dokumentárním televizním cyklu (2000). Námět, scénář a režie J. Vondrák

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Televizní film o legendách folku a country představuje tvorbu, repertoár a účinkování Spirituál kvintetu, Traxlerovy skupiny Skiffle Kontra, dále uskupení Bukanýři, Minnesengři, Točkolotoč, Kantoři, Javory, Fleret s Jarmilou Šulákovou, ale též Jaroslava Hutky, Radima Hladíka, Štěpána Raka, Vladimíra Merty a mnohých dalších. Pojítkem všech zúčastněných je lidová píseň česká, moravská i evropská.

Skupina Spirituál kvintet, která pořad uvozuje, byla založena na podzim roku 1960 čtyřmi členy Vysokoškolského uměleckého souboru. Bylo to mužské kvarteto, vedle iniciátora Ivo Macha (bas) byli u jeho zrodu Miroslav Keller (tenor), Miloslav Kastelovič (baryton) z Dolného Kubína a Jiří Tichota, kapelník. Původní název byl „Spirituál kvartet“. První koncert se konal v roce 1962 na Mezinárodním jazzovém festivalu v Karlových Varech. Skupina měla pravidelné pořady v Divadle Na zábradlí. Během čtyřleté existence se Spirituál kvintet zúčastnil na přehlídkách folkové a country hudby (Porta), usadil se na nové scéně divadélka Atelier ve Spálené ulici v Praze (sídlo dnešního Divadla „Y“) a natočil své první desky. Významnou etapu skupiny tvořila spolupráce s Karlem Zichem až do jeho odchodu v roce 1974. Spirituál začal po odmlce vystupovat s trampskou skupinou Toronto, pozdějšími Brontosaury s bratry Janem a Františkem Nedvědovými a Zdenkou Toskovou (později Tichotovou).

Stopáž58 minut
Rok výroby 2000
 ST 4:3