Šafrán a exulanti (2000). Rozhovory, unikátní archivní ukázky i ze soukromých sbírek, nejznámější písničky a vzpomínání známých osobností F&C hudby v Československu v televizním dokumentárním cyklu. Připravil J. Vondrák

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Nezávislá hudební kultura sedmdesátých let 20. století v tehdejším normalizačním Československu byla zastoupena sdružením Šafrán, mezi jehož zakladatele se řadí především Jaroslav Hutka. O pronásledování tajnou policií, neoficiálních koncertech a rekvalifikačních zkouškách Pražského kulturního střediska, které měly nežádoucím vystoupením zabránit, hovoří mj. Vladimír Merta, Zuzana Michnová, Vlastimil Třešňák, Mirek Kovařík a Jiří Černý. Zazní písně Madame Praha, Chór, Cínová armáda, Pasážová revolta a další.

Mezi exulanty z oblasti country a folku se především řadí Karel Kryl (1944–1994). Tento skladatel a textař se narodil v Kroměříži, první školní léta prožil v Novém Jičíně, ve čtrnácti nastoupil do internátu na střední keramickou školu v Bechyni. V letech 1963–65 prošel základní vojenskou službou a poté vystupoval s olomouckou beatovou skupinou Bluesmeni. Z této spolupráce vyšla první deska s písní Nevidomá dívka v interpretaci Hany Ulrychové. Roku 1967 díky pomocné ruce Miloše Zapletala natočil své první rozhlasové nahrávky, které tvořily páteř LP desky Bratříčku, zavírej vrátka. Ústřední píseň se pak stala hymnou protiinvazního odporu po srpnu 1968. O rok později odešel Karel Kryl do Německé spolkové republiky, kde v říjnu požádal o azyl.

Stopáž58 minut
Rok výroby 2000
 ST 4:3