Jak by se odvíjel život zakladatele Československa Milana Rastislava Štefánika, kdyby nezemřel v roce 1919 při leteckém neštěstí?

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

4. května 1919 se vracel letadlem Caproni z Itálie do vlasti. Letadlo havarovalo a celá jeho posádka zahynula. Okolnosti havárie nebyly dodnes spolehlivě objasněny. Stejně tak ale není jasné, jak by v případě hladkého přistání probíhal další Štefánikův život. Co kdyby Štefánik žil do poloviny čtyřicátých let? Jak by ovlivnil československou a evropskou politiku?

Historická křižovatka

Po vzniku Československé republiky byl Milan Rastislav Štefánik jmenován ministrem války ve vládě Karla Kramáře. Začal organizovat stažení československých legií z Itálie a jejich bojové nasazení na Slovensku v boji proti Maďarům. Dne 20. dubna 1919 přijel do Říma a jednal s italskou vládou. Jednání pak pokračovala v Padově s generálem Badogliem. Jednali ve věci sporu, který vznikl na Slovensku mezi francouzskou a italskou vojenskou misí ohledně velitelských kompetencí. Štefánik se rozhodl pro návrat do Bratislavy letadlem. Let byl několikrát odložen pro špatné počasí. Caproni Ca-33 odstartovalo z letiště Campo Formido v Udine 4. května v 8.07 hodin. Jak se mohl odvíjet Štefánikův život, kdyby přistál?

Alternativní online scénář

(Neshoduje se s historickou fikcí rozehranou ve vysílaném díle).

* 21. 7. 1880

† 4. 5. 1919


Stopáž17 minut
Rok výroby 2010
 ST HD
ŽánrDokument