Dokument o jednom z největších "špionážních" monstrprocesů z padesátých let, který dnes již téměř upadl v zapomnění. Jeho jediný přímý svědek ale ještě žije

Dokument o justiční vraždě Alfreda Plocka, muže, který chtěl po válce propojit celou Evropu jednotným telekomunikačním systémem. Poúnorový režim vyhodnotil jeho počínání jako vlastizradu a nechal technologického inovátora popravit. Proces s Alfredem Plockem se vymykal dosud známým procesům, protože neměl vysloveně politické pozadí. Skupina inženýrů z ministerstva pošt, průmyslu a firmy Standard Electric byla obžalována jenom proto, že chtěla realizovat převratnou technologickou novinku a z Prahy vytvořit centrálu nového celoevropského telekomunikačního systému. Chtěli mimo jiné posílit prestiž své země na mezinárodním fóru. Právě tento záměr však vyvolal podezření příslušníků bezpečnostních orgánů i sovětských poradců. Rozhodli se proto razantně zakročit.

Filmem nás provází syn Alfreda Plocka, který svého otce po jeho zatčení v únoru 1950 už nikdy nespatřil.

V červnu následujícího roku proběhl soud se sedmi inženýry. Šlo o největší proces s českou technickou inteligencí. Inženýr Plocek byl označen za hlavu spiknutí a spolu s dalšími dvěma kolegy popraven.

V rehabilitačním spise Alfreda Plocka z roku 1968 se pouze konstatuje, že dotyčný byl souzen za věci, které se nestaly. Ani slůvko omluvy, nic, co by zmírnilo alespoň po letech bolest a bezmoc pozůstalých.

Napište nám