Generace dnešních třicátníků před kamerami tří režisérů. Před i polistopadový svět očima herečky Marthy Issové, političky Kateřiny Konečné a muzikanta Xindla X

Sedmnáctý listopad patří k nejvýznamnějším událostem v novodobé československé historii. Má zvláštní charisma generačního konfliktu na pozadí dějinného zvratu. Není snad zapotřebí důkladně připomínat události spjaté s tímto datem v roce 1939. Represe namířené proti vysokoškolákům, včetně rozsáhlého zatýkání, deportací a poprav, zůstávají důrazným mementem, pro všechny demokracie, které nejsou s to ubránit svobodný prostor pro vzdělávání a rozvoj své mladé generace. Ne nadarmo byly právě události 17. listopadu 1939 v Praze podnětem pro vyhlášení tohoto data Mezinárodním dnem studentstva.

Listopadové dění roku 1989 je součástí živé paměti tehdejší nejmladší generace. Potlačení pokojné demonstrace pořádané k 50. výročí studentských bouří vedlo k eskalaci rozsáhlých protestů proti československému socialistickému režimu, následně pak k pádu vlády a nastolení demokracie.

Napište nám