Hostem Petra Nárožného byl filmový a divadelní velikán (2012). Dále účinkují: K. Fialová, J. Skopeček, L. Trojan a N. Konvalinková. Režie A. Činčerová

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Klikněte pro větší obrázek Lubomír Lipský (19. 4. 1923 – 2. 10. 2015) byl nejstarším ze tří synů v cukrářské rodině, ke štěstí všech diváků se však cukrářem nestal. Spolu s bratrem Oldřichem, pozdějším významným režisérem, ho to táhlo k herectví. Lubomír stál poprvé na jevišti v roce 1935 ve Strakonickém dudákovi. Od počátku tíhl ke komediálnímu žánru. Vedle divadla se od dětství zajímal o hudbu, ještě na základní škole se naučil na klavír, na střední škole přidal saxofon a začal hrát v jazzovém orchestru.

Ve filmu se objevoval spíše v menších rolích, divákům se pravděpodobně vybaví jako alchymista v Císařově pekaři a Pekařově císaři nebo princ z pohádky Byl jednou jeden král. Pak přišly na řadu parodie na brakové detektivky, jako Čtyři vraždy stačí, drahoušku nebo komedie z cirkusového prostředí Cirkus bude či Šest medvědů s cibulkou, kde mohl Lipský uplatnit širokou paletu svého nadání. V paměti diváků určitě utkvěl i hamižný vedoucí prodejny ze snímku Ať žijí duchové.

Také pro televizi vystupoval v mnoha rolích – pravidelně se objevoval v silvestrovských estrádách a nejrůznějších zábavných pořadech. Z estrádních scének si diváci spojí jeho jméno nejspíše s postavou byrokratického vrátného Hlustvisiháka. Obrovskou popularitu si získal zejména seriálem Tři chlapi v chalupě, kde ztvárnil dědu Potůčka.

Lubomír Lipský byl živou legendou české herecké školy. Stále vystupoval na jevišti, bylo možné ho spatřit v představení divadla ABC (např. v Charlieho tetě nebo krimikomedii Jezinky a bezinky). Vystupoval také v divadle Na Jezerce, téměř výhradně v komediálních rolích.

* 19. 4. 1923

† 2. 10. 2015


Stopáž52 minut
Rok výroby 2012
 ST AD