Komici na jedničku

Oldřich Nový

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 3  
Sdílet
| Poslat odkaz

Petr Nárožný tentokrát ve společnosti herecké hvězdy první republiky, elegána a lva salónů (2012). Dále účinkují: K. Fialová, O. Suchý a M. Pavlata. Režie A. Sirotková

Klikněte pro větší obrázek"Jen pro ten dnešní den stojí za to žít, jen klid svůj tichý mít, víc po ničem netoužit!" Kdo by neznal známý text písně z filmu Kristián v podání slavného filmového milovníka první republiky!

Oldřich Albín Nový (7. srpna 1899 - 15. března 1983) byl český filmový a divadelní herec, režisér, skladatel, dramaturg a zpěvák. K herectví ho přivedlo jak maminčino předčítání pohádek, jež brzy uměl zpaměti, tak otec, který jako vrchní pražský hasič zaváděl do jako houby po dešti rostoucích nových kin protipožární hlídky a vždycky malého Oldříška bral s sebou. V neposlední řadě na jeho lásce k divadlu má zásluhu i švihácký strýc z otcovy strany Miloš, sám oblíbený a uznávaný herec, jenž ho zase brával do Národního divadla.

I když prošel řadou divadelních angažmá a vlastnil dokonce svoje Nové divadlo, do srdcí většiny lidí se Oldřich Nový zapsal až svým účinkováním ve filmu. Jeho legendární hobojový hlas plný sentimentu i sebeironie pronášející Nataše Gollové: "Zuzanko!", Adině Mandlové: "Zavřete oči, odcházím…" a Lídě Baarové: "Dívko v modrém, buď mou…" zůstane navždy spjat s nestárnoucími konverzačními komediemi vzniknuvšími paradoxně za doby nesvobody okupace.

Natočil mnoho filmů, největší filmové populárnosti ale dosáhl snímkem Mace Friče z roku 1939 Kristián. V tom roce následovaly ještě tři filmy - Dědečkem proti své vůli, Eva tropí hlouposti, Dívka v modrém. Do konce války stihl natočit ještě deset dalších hudebních komedií. Poslední filmová role před kamerami ho čekala ve veleúspěšném sitcomu Taková normální rodinka (1971), kde ztvárnil účetního Jana Koníčka, šarmantního ženicha pro tetičku. Jeho životním krédem bylo: "Smích je kořením života a dokud se člověk dovede smát, je živ. Až se začnou všichni lidé na sebe usmívat a přestanou si kopat jámy, pak bude na světě blaze."

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný.

Diskuse diváků
 • AntonĂ­n 23. 9. 2020 12:17

  Pan Hrzán patřil mezi nejlepší komiky té doby...

  Velká škoda, Ĺľe pĹ™edÄŤasnÄ› zesnul - tragicky, bÄ›hem cesty za svou tehdejší lásk…

 • 7. 9. 2017 20:22

  Příspĕvek byl smazán kvůli porušení pravidel diskuse.

 • 1. 9. 2017 19:31

  Příspĕvek byl smazán kvůli porušení pravidel diskuse.

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 52 minut – Rok výroby: 2012 – ST  AD
Žánr: Zábava | Publicistika
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Nejbližší díly ve vysílání
Miroslav Horníček

úterý 6. 4. 2021

Jitka Molavcová

úterý 13. 4. 2021

Jiří Císler

úterý 20. 4. 2021

Kdo byl…
Oldřich Nový
Oldřich Nový

herec, režisér

* 7. 8. 1899

† 15. 3. 1983