Komici na jedničku

Jiří Voskovec a Jan Werich

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 11  
Sdílet
| Poslat odkaz

Petr Nárožný a jeho hosté vzpomínají na dvojici výjimečných uměleckých osobností – Jiřího Voskovce a Jana Wericha (2012). Dále účinkují: J. Suchý, M. Lasica, K. Fialová, I. Niederle a L. Lipský. Režie A. Činčerová

Klikněte pro větší obrázekWerich s Voskovcem se poznali už na střední škole a společně se významně zapsali nejen do historie českého divadla, ale i do kulturně politických dějin Československa. Společně uvedli 19. dubna 1927 ve vypůjčeném sále Osvobozeného divadla v malostranské Umělecké besedě svou prvotinu – hru Vest pocket revue – pásmo jevištních scének, písní a dialogů. Hra se dočkala k překvapení autorů 208 repríz.

Úspěch způsobil, že oba přerušili svá vysokoškolská studia a cele se začali věnovat divadlu. Na podzim 1927 se stali členy Osvobozeného divadla. Během sezony 1928–1929 zkusili V&W několik vlastních her. Ve vystouperních dvojice V&W nebyla tradice veseloherních bulvárních divadel, ale mnohem více klaunské buffonerie, staroitalské improvizované frašky a poezie cirkusové manéže.

Již ve Vest pocket revue si Werich v roli Sempronia vymodeloval základní podobu svého hereckého typu a stal se svému podsaditému zevnějšku odpovídajícím zemitějším, ale někdy moudřejším klaunem. Jeho logickým protějškem byl chytrý, vtipný a krásný klaun Voskovce. Werich usiloval o poetickou komiku, inspirovanou herectvím Chaplina, Friga a Lloyda.

Ve svých hrách byli ústředními postavami, jež se pletou do děje konkrétní hry a často hodnotí jednání ostatních postav ve hře. Vznikají charakteristické výstupy před oponou, kde ve vtipných dialozích komentují různé aktuální mimodivadelní události. Na scéně Osvobozeného divadla Voskovec s Werichem vytvořili autorský tým, který doplnili o hudebního skladatele Jaroslava Ježka, který vytvořil hudbu a písňový doprovod k naprosté většině her V&W.

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný.

Diskuse diváků
  • 7. 9. 2017 20:22

    Příspĕvek byl smazán kvůli porušení pravidel diskuse.

  • 1. 9. 2017 19:31

    Příspĕvek byl smazán kvůli porušení pravidel diskuse.

  • 1. 9. 2017 10:56

    Příspĕvek byl smazán kvůli porušení pravidel diskuse.

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 52 minut – Rok výroby: 2012 – ST
Žánr: Zábava | Publicistika
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Nejbližší díly ve vysílání
Jitka Molavcová

pátek 27. 3. 2020

Kdo je…
Jiří Voskovec
Jiří Voskovec

herec, zpěvák, textař

* 19. 6. 1905

† 1. 7. 1981

Jan Werich
Jan Werich

herec, dramatik a filmový scenárista

* 6. 2. 1905

† 31. 10. 1980

Související pořady