Komici na jedničku

Felix Holzmann

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 9  
Sdílet
| Poslat odkaz

Petr Nárožný a jeho hosté vzpomínají v Muzeu komiků na veselého chlapíka s brejličkami a tralaláčkem, mistra humorných dialogů a populárního televizního baviče (2011). Účinkují: K. Gott, I. Janžurová, K. Šíp, I. Mládek, F. Budín a I. Pettrichová. Režie A. Sirotková

* 8. 7. 1921 – † 13. 9. 2002

Populární český komik a bavič Felix Holzmann se narodil 8. července 1921 v Teplicích. Divadelní kariéru začal jako ochotník, hercem v pravém slova smyslu se ale vlastně nikdy nestal. Už od začátku 50. let vystupoval v estrádách jako komik a jeho scénky měly vždy podobu dialogu s hereckým partnerem.

Charakterově vytvořil typ trochu přihlouplého chlapíka, kterému všechno dochází nezvykle dlouho, se zvláštním zpěvavým protahováním hlasu. Typický pro něj bylo jeho vzezření – kulaté brejličky, šátek na krku, slaměný klobouk „tralaláček“ a plášť. Nejraději se vyjadřoval právě k věcem, kterým vůbec nerozuměl. Partnery v jeho vystoupeních mu byli Lubomír Lipský, Milan Neděla, Miloslav Šimek, ale i Karel Gott či Iva Janžurová.

Od konce 60. let žil a působil v Německu, kde se oženil podruhé s Bärbel, zpěvačkou a konferenciérkou. S ní pak dlouho tvořil partnerskou dvojici i na jevišti. Jelikož byl jeho humor založený především na směšném dialogu, byly jeho scénky ideálním dílem pro zvukový záznam, a tak patří Felix Holzmann navždy do zlatého fondu Supraphonu.

Rozhlasoví posluchači ho poprvé uslyšeli v roce 1963 s monologem Akvárium. Za album „10x Felix Holzmann“ obdržel komik těsně před svou smrtí platinovou desku. Zemřel 13. září v německém městě Chemnitz.

Nahrávky:

10x Felix Holzmann, Ještě 10x Felix Holzmann, Ztracený a nalezený, Huhulák

Jeho působení však zůstalo omezeno na putování po estrádách a na televizi – od počátku sedmdesátých let by se bez něj neobešel jediný televizní Silvestr!

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný.

Diskuse diváků
 • AntonĂ­n 23. 9. 2020 12:17

  Pan Hrzán patřil mezi nejlepší komiky té doby...

  Velká škoda, Ĺľe pĹ™edÄŤasnÄ› zesnul - tragicky, bÄ›hem cesty za svou tehdejší lásk…

 • 7. 9. 2017 20:22

  Příspĕvek byl smazán kvůli porušení pravidel diskuse.

 • 1. 9. 2017 19:31

  Příspĕvek byl smazán kvůli porušení pravidel diskuse.

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 52 minut – Rok výroby: 2011 – ST  AD
Žánr: Zábava | Publicistika
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Nejbližší díly ve vysílání
Jan Libíček

středa 13. 10. 2021

Vladimír Menšík

středa 20. 10. 2021

Jiří Sovák

středa 27. 10. 2021

Kdo byl…
Felix Holzmann
Felix Holzmann

komik

* 8. 7. 1921

† 13. 9. 2002