Závislosti

Závislost na jídle

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 4  
Sdílet
| Poslat odkaz

Příběhy o nemocech, u kterých léky nezabírají. Připravila Šárka Slezáková

Prof. MUDr. Hana Papežová, CSc.

Klikněte pro větší obrázekProfesorka Hana Papežová je jednou z českých odbornic na problematiku poruch příjmu potravy. V současné době vede specializované centrum na Psychiatrické klinice v Praze. Jeho program zásadním způsobem rozšířila o denní stacionář, rozvinula nové léčebné metody včetně metod internetových a podpořila další ambulantní služby.

Mnoho let vede multidisciplinární tým, který se snaží podporovat a organizačně zabezpečit. Na poli poruch příjmu potravy se stala uznávaným odborníkem nejen v naší zemi ale i mezinárodně. Je českým koordinátorem a úspěšným řešitelem celé řady národních i mezinárodních projektů zaměřených na problematiku poruch příjmu potravy.

Je aktivní členkou výboru Psychiatrické společnosti a zakladatelkou a předsedkyní její odborné sekce pro poruchy příjmu potravy a Asociace pro pacienty a jejich rodinné příslušníky. Je také autorkou více monografií, učebnic a dalších výukových pomůcek. Publikovala se spoluautory přes 25 prací v časopisech s IF, její citovanost dle SCI je 181. Za svou vědecko-odbornou činnost byla opakovaně odměněna – např. cenou V. Vondráčka, profesora Kuffnera, Hanzlíčka. Pedagogickým pracovníkem 1. LF Univerzity Karlovy je profesorka Papežová od roku 1986.

Závislost na jídle

Klikněte pro větší obrázekZávislost na jídle je velmi rozšířený problém, i když není takto diagnostikován jako jiné psychiatrické diagnózy závislosti. Ohrožuje ale větší část populace než nelegální drogy. Léčba této „závislosti“ je velmi obtížná, protože pacienti nemohou jídlo ze svého života zcela vyloučit. Závislost na jídle, kterou můžeme nejčastěji zařadit mezi psychogenní přejídání, má velmi blízko k poruchám příjmu potravy, jako je mentální anorexie a bulimie.

Klikněte pro větší obrázekVelký vliv na rozšíření tohoto problému má euroamerický kult extrémní štíhlosti. Chorobná touha po krásném těle je navíc velmi podporována a živena všemi médii. Uprostřed této „dietní“ masáže je velmi těžké si udržet normální váhu. Často se pak stává, že z původních „tlouštíků“ se – ve snaze zhubnout – stávají extrémně vyhublí jedinci. Ti pak často svůj boj končí sebevraždou, nebo zemřou na selhání srdce nebo jiné následky podvýživy.

Problematika závislosti na jídle zahrnuje i závislost na konkrétních potravinách, jako je například káva, čokoláda nebo coca-cola. V poslední době také přibývá lidí, kteří konzumují extrémní množství energetických nápojů. Roste také počet lidí mající problém s umělými sladidly.

Klikněte pro větší obrázekO závislosti na jídle se přitom na veřejnosti mluví velmi málo. Existují jen rámcové a velmi rozdílné statistiky. Podceňuje se i počet obětí této závislosti, ze strachu ze stigmatizace a studu. Lidé totiž často odmítají uvést do úmrtního listu svého blízkého, že příčinou smrti byla mentální anorexie nebo morbidní obezita. Léčba této závislosti je navíc extrémně nákladná a dlouhodobá. Lékaři musí bojovat doslova o každé kilo.

Chat:

 • Lumír Kajnar – V úterý 13. prosince 2011 po skončení pořadu
  závislý na jídle

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný.

Diskuse diváků
 • Eduard Nud 16. 11. 2013 18:37

  Závislost na internetu

  Jsem závislĂ˝ na internetu? Honem si o tom nÄ›co pĹ™eÄŤtu. Na internetu. Nebo se p…

 • tom 6. 1. 2013 12:33

  ad. závislost na jídle

  PovrchnĂ­, tendenÄŤnĂ­ a imo zbyteÄŤnĂ˝ dokument sumarizovanĂ˝ch dávno známĂ˝ch faktĹŻ…

 • barbor 8. 5. 2012 00:01

  dil - zavislost na sexu

  teda... ty prostitutky mluvĂ­ (skoro) jako kniha ... a s velmi podobnou dikcĂ­ j…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2010 – P  ST  HD
Žánr: Vzdělávání
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu