Nahrávám video
Zprávičky

12. červen 2010

Obsah dílu

Pozvánka do kina: Hurvínek na scéně — Miniparlament: návrat haléřů — Vzpomínka na základku: Eva Gerová

Části dílu

00:30
Zpravodajský přehled
  Vítěz hlavní kategorie Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež ve Zlíně. Úmrtí herce a režiséra, scénáristy a cimrmanologa Ladislava Smoljaka. Charita herce Petra Formana a fotbalové mistrovství světa v Jihoafrické republice. Chcete vědět víc? Dívejte se na zpravodajský přehled Petra Kopeckého.
  02:58
  Pozvánka do kina: Hurvínek na scéně
   Kdo by neznal Spejbla a Hurvínka. Loutkoví komici, jejichž divadlo profesionálně působí už osmdesát let, bavili Vaše prarodiče, rodiče a jsou připravení rozesmát i Vás. Jejich dřevěné obličejíky ani za ta léta nerozežral červotoč, naopak dostali nový digitální vzhled ve 3D filmu Hurvínek na scéně, na který právě teď můžete jít do kina. A kdopak by Vás měl pozvat líp než samotní protagonisté – tady jsou.
   05:00
   Miniparlament: návrat haléřů
    Zlevnit potraviny, protože je potřebuje každý. Zrušit předmět hudební výchova. Nebo umožnit dětem, aby od devíti let vydávaly vlastní knížky – to jsou tři z návrhů, které jste nám v poslední době poslali do našeho miniparlamentu. I dnešní debata se odehraje nad diváckým nápadem a užijte si ji, protože ve starém složení uvidíte malou sněmovnu už jenom dvakrát. Na konci června Vám v reportáži ukážeme, jak proběhly kamerové zkoušky a od září už spatříte v našem studiu nové diskutující z řad Vás, dětských diváků Zpráviček.
    Dnešní debata ale ještě proběhla s Ondrou, Honzou, Bárou a Miou. Právě Mia ostatním tlumočila návrh Dominiky Polákové, aby se do oběhu vrátily desetníky, dvacetníky a padesátníky. Argumentovala tím, že obchodníci zaokrouhlováním zákazníky připravují o peníze. Haléřové mince jsou sice zrušené, ale v cenách se pořád vyskytují – na konci nákupu se výsledná cena zaokrouhluje nahoru nebo dolů. Ostatní děti s Miou a Dominikou nesouhlasily – zdálo se jim, že výroba haléřů hodně stojí, že se cena zaokrouhlením vždycky nezvýší a taky že šetřit po haléřích nemá smysl. Celou debatu si můžete připomenout tady a jako vždycky můžete i hlasovat.
    Nezapomeňte, že do miniparlamentu můžete svůj návrh poslat i sami, stačí když nám napíšete. Budeme rádi, když k návrhu také připojíte svůj věk, jméno a odkud jste.
    09:37
    Vzpomínka na základku: Eva Gerová
     Představte si, že byste měli devadesátiletou prababičku, která byla za první republiky filmovou hvězdou. Přesně tak to mají pravnuci Evy Gerové, která v druhé polovině třicátých let na filmovém plátně ztvárnila řadu spořádaných dcer z lepších rodin a po válce pracovala desítky let jako knihovnice. Narodila se v roce 1920, takže do školy chodila jen pár let po vzniku samostatného Československa. Svoje vzpomínky svěřila Stanislavu Zemanovi.
     12:36
     Soutěž
      12. červen je Světovým dnem proti dětské práci. Tím se myslí všechny formy práce, které jsou škodlivé pro zdraví dětí a brání jim v pravidelné školní docházce. Hodně rozšířená je dětská práce v rozvojovém světě – víte, kolik dětí se jí podle posledních odhadů OSN věnuje?
      A) 218 miliónů
      B) 68 miliónů
      C) 8 miliónů
      Odpověď ve tvaru ZP mezera A nebo B nebo C posílejte jako SMS na číslo 906 06 09 do středy 16. června do 12 hodin. Autoři prvních tří správných odpovědí se můžou těšit na Zprávičkové tričko.
      Přehrát celé video
      Stopáž15 minut
      Další díl
      19. červen 2010

      Zprávičky na sociálních sítích

      Napište nám