Žasnoucí architekt David Vávra nachází otisky práce českých rukou v Izraeli. V dalším putování nás tajuplný kufr Franze Kafky provází po československých stopách v kibucech a objeví roli našich rodáků při budování nového státu Izrael i zapomenuté stavby Filipa Böhma v Haifě (2013). Režie R. Lipus

Obsah dílu

Přehrát vše

Osud kafkových spisů zachráněných Maxem Brodem před fašisty ožívá ve druhém izraelském putování a vede kroky architekta Davida Vávry. Kafkův kufr nám odhaluje historii sionismu, navštívíme kibucy, které se staly symbolem kolektivního elánu nově založeného státu Izrael a na jejichž výstavbě a výzdobě se podíleli českoslovenští umělci, i ateliér výtvarníka Shragy Weila. I když kufr nakonec nevydá své tajemství, alespoň pro nás znovuobjeví šumného architekta Filipa Böhma, který má v Haifě a okolí rozeseto okolo dvou set staveb.

Památník obětí holocaustu Jad Vašem v Jeruzalémě

  • Klikněte pro větší obrázek Strom v Aleji spravedlivých mezi národy je vděčnou vzpomínkou na Přemysla Pittra, který během druhé světové války a po ní připravoval s křesťanskou láskou české židovské a německé děti na úskalí bytí, ale mnohým zachránil to nejcennější, pozemský život.
  • Moše Safdie jako připomínku, že každý lidský život je nezastupitelný, zrealizoval v roce 1987 dětský památník, kde plamen jedné svíčky se přemění v tisíce odlesků v nekonečném zrcadlovém prostoru.
  • Paměť na všechna evropská města, která nedobrovolně zůstala ochuzena o židovské společenství, představuje sochařsko-krajinářská kompozice z velkých kamenných kvádrů. Labyrint s názvem Údolí komunit vznikl v letech 1983 až 1993 podle projektu, pod kterým jsou podepsáni Dan Zur a Lipa Jahalom.
Stopáž27 minut
Rok výroby 2013
 ST HD
ŽánrDokument