Vzrušující souboj v uhánějícím expresu. Gene Hackman v hlavní roli amerického filmu (1990). Dále hrají: A. Archerová, J. B. Sikking, J. T. Walsh, M. Emmet Walsh, S. Hoganová, H. Yulin a další. Režie Peter Hyams

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Béčkové filmy původně sloužily jako laciný doplněk hlavního programu a ve čtyřicátých a padesátých letech jich hollywoodská studia chrlila poměrně velké množství. Šlo většinou o nenáročné žánrové snímky, o jejichž kvalitách si nedělali iluze ani jejich tvůrci. Přesto však některé z nich překročily svůj stín a staly se kultovními díly. A mnohé se dokonce později dočkaly svých remakeů, s vyšším rozpočtem a s hvězdnějším obsazením. K takovým patří i kriminální thriller The Narrow Margin (1952, Jen o vlas) režiséra Richarda Fleischera, odehrávající se ve vlaku z Chicaga do Los Angeles, v němž cestuje důležitá svědkyně, kterou je nutno ochránit před zabijáky mafie.

Námětu se po 38 letech ujal režisér Peter Hyams (nar. 1943), který měl s přepracováním jiných látek už své zkušenosti, mj. natočil pokračování Kubrickovy Vesmírné odysey a remake westernu V pravé poledne, přenesený do vesmíru a nazvaný Outland. V tomto případě ani nebylo moc co měnit, kromě zasazení příběhu do současnosti. Jiná je vlastně jen trasa vlaku, jež se vine kanadským jihozápadem.

V nové verzi, česky přejmenované na Nebezpečný útěk (1990), vytvořil hlavní roli zástupce losangeleského návladního Caulfielda dobře známý herec Gene Hackman, který dokáže nejen uvěřitelně předvést akčního hrdinu, ale navíc ho i vybavit šarmem a humorem. Jeho partnerkou v úloze pronásledované svědkyně je Anne Archerová, jejíž parketou jsou především tiše trpící manželky (např. po boku Michaela Douglase ve známém thrilleru Osudová přitažlivost nebo jako žena Jacka Ryana ve špionážních filmech Vysoká hra patriotů a Jasné nebezpečí). Režisér Hyams, jenž u většiny svých děl vykonává i funkci kameramana, dokázal na plátno patřičně přenést přírodní krásy Skalistých hor.

Gene Hackman
herec

Gene Hackman

* 30. 1. 1930


Velikáni filmu
Originální názevNarrow Margin
Stopáž94 minut
Rok výroby 1990
 ST
ŽánrFilm