Pomsta má novou tvář. Mickey Rourke v hlavní roli amerického kriminálního dramatu (1989). Dále hrají: E. Barkinová, E. McGovernová, M. Freeman, F. Whitaker, L. Henriksen, S. Wilson a další. Režie Walter Hill

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Oblíbený žánr nejen amerických tvůrců film noir se na přelomu osmdesátých a devadesátých let minulého století dočkal úspěšné renesance. Přispěl k ní i režisér Walter Hill (nar. 1942) snímkem Fešák Johnny, který vznikl podle románu Johna Godeyho Tři světy Fešáka Johnnyho.

Titulní hrdina (Mickey Rourke) je kvůli znetvořenému obličeji typickým vyděděncem, jenž se po neradostném dětství dostal zákonitě na dráhu zločinu. Při akci v numismatickém obchodě je novými parťáky, bývalou prostitutkou Sunny (Ellen Barkinová) a jejím přítelem Rafem (Lance Henriksen), zrazen a zraněný zanechán na místě činu. Ve vězení, kde si odpykává pět let, využije nabídky sympatického doktora Reshera (Forest Whitaker) v rámci programu nápravy zločinců. Lékař totiž věří, že bez svého znetvoření by Johnny neměl důvod, aby znovu sklouzl na šikmou plochu. Náročná operace se zdaří a Johnny je s novým obličejem a identitou podmínečně propuštěn. Pouta s minulostí jsou však příliš silná a touha po vyrovnání účtů vítězí nad možností poklidného života po boku sympatické Donny (Elizabeth McGovernová).

Snímek, v němž důležitou roli hraje atmosféra New Orleansu, má zajímavé herecké obsazení. Vedle už zmíněných představitelů ještě zaujmou Morgan Freeman v roli umanutého poručíka Dronese, který nevěří na polepšení kriminálníků, a Scott Wilson v úloze Johnnyho stárnoucího komplice Mikeyho, jehož smrt na začátku filmu neúprosně určuje směr dalšího vyprávění.

* 16. 9. 1952


Velikáni filmu
Originální názevJohnny Handsome
Stopáž90 minut
Rok výroby 1989
 ST 4:3
ŽánrFilm