„Kdo sází stromy, prodlužuje si život…“ (starověké pořekadlo)

Cyklus Rajské zahrady II svým tématem navazuje na ostravský dokumentární seriál, který v premiéře běžel na obrazovkách ČT na podzim roku 2009. Zároveň také odkazuje na sérii dokumentů Vzhůru dolů, ve které se poprvé objevil Arnošt Goldflam v roli všeznalého otce a Josef Polášek coby jeho počítači odkojený syn.

Přichází doba, kdy se po čase zapomnění české zahrady dostávají do popředí zájmu odborné i laické veřejnosti. Mnoho jich bylo zapsáno do seznamů památek, včetně UNESCO. Známe je však dobře? A víme, jaké klenoty se v nich ukrývají pro potěchu budoucích generací? Historické zahrady jsou spjaty s duchovní atmosférou své doby a slohem, v nichž vznikly. Jsou pozemskou obdobou rajské zahrady Eden, kterou založil Hospodin Bůh a postavil do ní člověka, aby ji obdělával a chránil. Budování zahrady je vlastně hledáním ztraceného ráje. Tím, že zahrada dodnes vyjadřuje úzké vztahy mezi civilizací a přírodou, jako prostor blaha, vhodný k zamyšlení nebo snění, nabývá historická zahrada kosmického smyslu idealizovaného obrazu světa, tedy je rájem nejen v etymologickém slova smyslu.

Klikněte pro větší obrázek Režisér Pavel Jirásek: „Po výpravách do jeskyní Vzhůru dolů bylo celému štábu líto odhodit dvojici „taty“ a „kluka“ do filmového smetí. A téma zahrad nabízelo řadu tajemství, které stálo za to objevovat. Záměrně jsme nezařazovali do seriálu pouze klasické zámecké zahrady – ale věnovali jsme se i moderním arboretům, městským parkům, či zahradám, které se ocitly na pokraji devastace a zapomnění. A spolupráce s Arnoštem a Pepou byla opět vynikající – tahle dvojice dokáže uchopit i zdánlivě strohá fakta formou, která je edukativní, ale zároveň humorná.“

Klikněte pro větší obrázek Dramaturg Ivo Cicvárek: Když se mě někdo ptá, která z natáčených zahrad byla nejkrásnější, nedokážu odpovědět. Své kouzlo totiž má šedesát let neudržované a doslova džunglí zarostlé alpinum v Bečově nad Teplou stejně jako vrcholně estetizovaná, manýristická Valdštejnská zahrada. A podobně bych mohl pokračovat – důležité je, že každá zahrada, každý park, každé arboretum, v nichž jsme točili, má svoji duši, své tajemství v něčem jiném. Doufám, že na diváky ČT bude tahle atmosféra přenosná i skrz obrazovku a že třeba některé diváky seriál inspiruje k vlastnímu výletu za poznáním.

Rajské zahrady II přinášejí tato dílčí témata: zahrady Pražského hradu, parky a zahrady města Olomouc, Lednicko – Valtický areál, Vladštejnskou zahradu, Holešov a Buchlovice, Kuks, sady Karlových Varů, Malostranské palácové zahrady, zahrady v pražské Tróji, Botanickou zahradu a arboretum v Brně a lesnický Slavín, Dobříš, Bečov nad Teplou, Brněnské městské parky.