Náhodné setkání s mladým revolucionářem vnese do života znuděné šlechtičny pozapomenutou vášeň. Francouzsko-italský film (1961). Hrají: S. Milová, L. Terzieff, M. Carolová, P. Stoppa a další. Režie Roberto Rossellini

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

V dostavníku do Říma se náhodou setkají italská kněžna a mladý karbonář, člen zednářské lóže, který jede do hlavního města pomstít smrt svého přítele. Přísně střežené město právě vybírá nového kardinála a všudypřítomné stráže mají obzvláště políčeno na rebely. Poté, co Pietro svou odplatu vykoná, ocitne se v domě kněžny, kde nalezne útočiště před strážci pořádku. Pietrova smělost a hrdost Vanině imponuje, ona pro něj však představuje součást společnosti, proti které bojuje. Rozdílnost povah i přesvědčení utone v pohlcující vášni, ta však musí záhy čelit následkům vraždy, jíž se Pietro dopustil.

Rosselliniova adaptace Stendhalovy povídky tematizuje nepokojné ponapoleonské období, kdy byla Itálie stižena protimonarchistickým odbojem, v němž hráli zásadní roli právě karbonáři. Italsko-francouzský film (v hlavní roli se Sandrou Milovou a Laurentem Terzieffem) byl uveden v soutěži filmového festivalu v Benátkách.

Originální názevVanina Vanini
Stopáž109 minut
Rok výroby 1961
 ST
ŽánrFilm