Johnny Depp a Faye Dunawayová na cestě za láskou a svobodou. Francouzsko-americký film, oceněný Stříbrným medvědem na MFF v Berlíně (1991). Dále hrají: L. Taylorová, V. Gallo, P. Porizková, J. Lewis, M. J. Pollard a další. Režie Emir Kusturica (V anglickém znění s titulky)

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici
Upoutávka 2

Upoutávka 2

Tvorbu význačného jugoslávského režiséra Emira Kusturici (který se sám označuje za bosenského muslima) si ve Filmovém klubu České televize připomeneme třemi filmy: Arizona Dream, Závěť a Maradona (všechny v premiéře).

Film Arizona Dream z roku 1993 nás přivádí do prostředí New Yorku, kde žije Axel (Johnny Depp), který se živí jako strážce ryb v zátoce. Jednoho dne ho navštíví bratranec Paul, který Axela požádá, aby se zúčastnil strýcovy svatby pořádané v rodné Arizoně. Jelikož Axel nabídku odmítá, bratranec ho spícího unáší a Axel se ráno probouzí v těžké kocovině v Arizoně, kde se začnou dít neuvěřitelné věci… A především, kde se začínají plnit sny.

Axel sní o životě na Aljašce mezi Eskymáky, v absolutním tichu. Elaine (Faye Dunawayová) se chce naučit létat. Grace by zase chtěla zemřít. Sny docházejí ke svému naplnění v momentu, kdy Axel podlehne touze postavit letadlo pro Grace, jelikož se do ní bezhlavě zamiloval. Magický realismus, jak bývá nazýván Kusturicův způsob filmového vyprávění, přenáší režisér z Balkánu do Arizony, i zde létají ryby, sanitky, touhy a sny se zhmotňují. Vedle slavných hollywoodských star jakými jsou Johnny Depp či Faye Dunawayová se ve filmu objevují i kultovní herci jako Vincent Gallo či Lili Taylorová. Nezaměnitelnou hudbu k filmu složil slavný Goran Bregovič, který s Kusturicou již dlouho spolupracuje.

Film získal Stříbrného medvěda na MFF v Berlíně v roce 1993.

Arizona Dream očima Zuzany Kopečkové

Arizona Dream očima Zuzany Kopečkové

Hodnocení filmu: 70 %

Emir Kusturica
režisér

Emir Kusturica

* 24. 11. 1954


Originální názevArizona Dream
Stopáž135 minut
Rok výroby 1993
 T HD
ŽánrFilm