Sergio Leone
Mimořádně objevný dokument přibližuje osobnost slavného italského režiséra Sergia Leona (1929-1989) nejen ukázkami z jeho filmů, ale také výpověďmi jeho nejbližších příbuzných i spolupracovníků, ať již jsou to herci Clint Eastwood či Rod Steiger, kameraman Tonino delli Colli či hudební skladatel Ennio Morricone, jemuž ČT nedávno rovněž věnovala dokument. Právě hudební složka, která výrazně podporuje sugestivní vyznění Leonových děl, dokonce vznikala ještě před samotným natáčením - Leone měl svůj projekt tak podrobně rozpracovaný a dovedl o něm natolik poutavě vyprávět, že Morricone mohl začít skládat hudbu, která pak ovlivňovala samotné natáčení, zvláště pak rytmus jednotlivých scén. Mnozí Leona označují za jednoho z nejvíce inspirujících lidí, s jakými se kdy setkali. Dokonce i proslulý cynik mezi filmaři Quentin Tarantino se vyznává z obdivu k němu.
Sergio Leone proslul jako bořič ustrnulých konvencí, zejména westernových. Byl to on, kdo vnesl téměř ritualizované pohyby, obřadnou pomalost, nejednoznačné charaktery postav. Zejména western Tenkrát na Západě vstoupil do dějin nejen svého žánru. Mistrovsky gradovaný příběh, obsazený americkými hvězdami své doby (Henry Fonda, Charles Bronson, Claudia Cardinalová), dodnes slouží jako příklad jedinečné střiohové skladby. Dalším velkolepým, vypravěčsky složitě členěným projektem byla gangsterská sága Tenkrát v Americe, dodnes u nás bohužel neznámá. Jenže americký distributor film hrubě přestříhal a drasticky zkrátil, takže mimořádné dílo v podstatě zničil.
Leone se neuměl šetřit, pracoval bez ohledu na vyčerpání a stupňující se zdravotní problémy, byl proslulý svou neústupností, bazírováním na detailech. Když začal promýšlet příběh z obleženého Leningradu (a dokument líčí nepochybně úžasné režisérovy vize), ještě netušil, že již nedostane šanci jej realizovat. Těsně před uzavřením smlouvy s americkými producenty umírá na selhání srdce. Bylo mu pouhých 60 let.