Koncert iniciovaný Václavem Havlem k dvacátému výročí politických změn v Československu a pádu železné opony z prostor Pražské křižovatky (2009). Účinkují: Lou Reed, Suzanne Vega, Joan Baez, Renée Fleming, Jiří Stivín a další. Hraje Pražská komorní filharmonie, dirigent J. Bělohlávek. Scénář M. Kocáb a V. Havel. Kamera J. Matiášek. Režie A. Rezek

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Smyslem této koncertní akce bylo připomenout ducha a étos listopadové nenásilné vzpoury proti totalitnímu režimu v Československu v roce 1989 a zařadit je do kontextu podobných změn v celém východním bloku, které nakonec vedly k pádu železné opony a konci bipolárního rozdělení světa. Hlavními hvězdami večera byly americká folková zpěvačka Joan Baez a sopranistka Renée Flemingová z newyorské Metropolitní opery.

Joan Baez, celým jménem Joan Chandos Baez, je známá svým charakteristickým hlasem, s nímž dokáže vyzpívat až tři a půl oktávy. Její interpretace Arie No. 5 Bachianas Brasileiras Heitora Villy-Lobose nebyla dosud překonána. Mnoho jejích textů je o aktuálních tématech a sociálních problémech. Je známá také svým dlouhodobým vztahem s Bobem Dylanem a jako politická aktivistka. Jejím hlavním tématem jsou lidská práva. Navštívila i bývalé Československo. Dodnes legendární zůstalo její vystoupení na festivalu Bratislavská lyra, kde neváhala veřejně projevit své politické postoje, které byly vůči tehdejšímu komunistickému politickému režimu v Československu značně nekonformní a kritické. V roce 2009 přijala pozvání Václava Havla a vystoupila na tomto koncertu k výročí Sametové revoluce na Pražské Křižovatce. Zde zpívala mj. spirituál We Shall Over Come, který je česky známý v podání Spirituál kvintetu na text Jednou budem dál.

Václav Havel
prezident, dramatik

Václav Havel

* 5. 10. 1936

† 18. 12. 2011


Stopáž122 minut
Rok výroby 2009
 ST
ŽánrHudba