Syrový pohled do lavic střední školy na periferii Paříže. Francouzský film oceněný Zlatou palmou v Cannes (2008). Hrají: F. Bégaudeau, R. Regulierová, E. Ouertaniová, F. Keita a další. Režie Laurent Cantet (Ve francouzském znění s titulky)

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Film Laurenta Canteta nabízí nepřikrášlený pohled na motivace učitelů, kteří se pokoušejí za mizerné peníze předat studentům městských periferií vzdělání. Učitelé i žáci se tu potýkají s morálními dilematy a vzájemným neporozuměním. Různé kultury a životní postoje, které se v rámci školní výuky dostávají do konfliktu, reflektují situaci roztříštěné francouzské společnosti. Mladí lidé, kteří vyrůstají na předměstích, oplácejí nezájem stejnou mincí, a tak postupně dovedou zchladit entuziasmus kteréhokoli učitele. Francois však trvá na vzájemném respektu a plnění studijních povinností. Není ani přehnaně citlivý, ani chladný. Je to spíš jeho přímočará upřímnost, která někdy studenty šokuje. Francoisova metoda však brzy projde těžkou zkouškou…

Natáčení filmu předcházel dvouměsíční „casting“ v pařížské čtvrti Port-au-Prince. Jak říká sám režisér Laurent Cantet, byl to spíš „lov“ než casting. Cantet vždy čekal po zvonění, až budou žáci zdejších škol vycházet z budovy, a potom, co chvíli pozoroval jejich chování, je pozval už na skutečný casting.

Autentičnost námětu vychází ze stejnojmenné knižní předlohy, jejímž autorem je Francois Bégaudeau. Mezi zdmi je jeho třetím románem, ale ve Francii je znám také jako sportovní redaktor.

Film Mezi zdmi získal hlavní cenu na 61. ročníku mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Poprvé po 21 letech zvítězil domácí film. Na filmařských kvalitách vítězného snímku se shodli diváci, festivalová porota i zahraniční novináři.

Originální názevEntre les murs
Stopáž125 minut
Rok výroby 2008
 T
ŽánrFilm