Konzumní děti aneb Komercionalizace dětství

Nenasytní obchodníci a marketing zneužívají bezbranné dětské klienty, aby vyprázdnili peněženky jejich vlastně stejně bezbranných rodičů. Kanadský dokument

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

V současné době zde žije v USA sto padesát dva milionů dětí do 12 let. Není proto divu, že právě děti se staly ideální kořistí výrobců a obchodníků, kteří se snaží tento nevídaně obrovský počet zákazníků oslovit a získat za každou cenu. Obchodníci se zaměřují speciálně na děti, protože v nich vidí neustále rostoucí kupní sílu – částky, které v současné době vydávají za zboží od oděvů po hudbu a elektroniku, dosahují výše okolo čtyřiceti miliard dolarů.

Ale asi nejdůležitějším důvodem, proč se obchodníci zaměřují na děti, je množství dospělých, které děti do dvanácti let při nákupech ovlivňují – tato skupina utratí astronomickou částku sedmi set miliard dolarů ročně, což je přibližně součet ekonomik sto patnácti nejchudších zemí světa.

Kvůli jejich kupní síle a kupnímu vlivu začali obchodníci a tvůrci reklamy vymýšlet stále rafinovanější strategie, jak se dostat k jejich penězům. Často jsou to právě děti, které rozhodují, jaké si rodina pořídí auto, počítač, telefonní tarif a také kde stráví dovolenou.

Originální názevConsuming kids
Stopáž52 minut
Rok výroby 2008
 ST 4:3
ŽánrDokument