Všudypřítomné vlaštovky jsou svědky a průvodci dvacetileté proměny osudů lidí, krajiny, kultury, kterou přinesl 17. listopad 1989. Režie V. Hrozinková-Bakošová

V komponovaném animovaném projektu ke 20. výročí sametové revoluce v roce 1989 pod společným podtitulem „Připoutejte se, prosím, kapitalismus přichází“ se pětice tvůrců animovaných filmů z Čech a Moravy – Vladimír Jiránek, Pavel Koutský, Michael Carrington, Veronika Hrozinková-Bakošová, Marek Berger – osobitým způsobem vyjádřila k přelomovému 17. listopadu 1989 a následujícím 20 letům trvání nových politických poměrů. Vzniklo tak pět svébytných autorských projektů, představujících několik generací tvůrců českého animovaného filmu.

Dva kreslené, dva kombinované animované filmy a jeden realizovaný počítačovou animací. V celku tvoří směs osobitých, subjektivních výpovědí napříč generacemi. Pestrost jednotlivých technologií, žánrů a výtvarných pohledů je umocněna originálními přístupy k tématu. Právě tyto atributy v konečné podobě projektu respektují a proklamují ty myšlenky a naděje, které 17. listopad 1989 lidem přinesl.

Stopáž10 minut
Rok výroby 2009
 P
ŽánrFilm