Pohled na povrch Rudé planety očima dvou robotů a jejich duchovních otců z NASA. Americký dokument

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

V lednu roku 2004 přistály na povrchu Marsu dvě vesmírná vozítka sestrojená vědci a techniky z NASA. Počítalo se s tím, že po dobu asi tří měsíců se budou pohybovat po povrchu Rudé planety, budou na Zem předávat obrazový signál a pak se odmlčí. Počítalo se s tím, že patrně selžou zdroje energie obou robotů nebo že ve velmi obtížném terénu Marsu havarují. K překvapení duchovní otců vozítek Spirit a Opportunity se jejich mise značně protáhla a díky záběrům, které pořídila, jsme se o planetě vzdálené od nás sto šedesát miliónů kilometrů dozvěděli řadu nových skutečností.

Prozkoumejte Mars z pohodlí domova

Kvůli tomu, abyste prozkoumali tajuplná zákoutí Marsu, se nemusíte nutně hlásit do vesmírného programu NASA. Díky moderním technologiím a možnostem internetu lze poznávat jednotlivé lokace rudé planety i z pohodlí domova.

Interaktivní způsoby výše zmíněného umožňují Google nástroje Labs a Earth. Na stránce Google – Mars si můžete prohlédnout území Marsu, dále také krátery, pohoří, kaňony a mnoho dalšího. Pakliže máte nainstalované rozšíření Google Earth, určitě vyzkoušejte nabízenou možnost zobrazit Mars v trojrozměrné variantě. Nápovědou Vám může být instruktážní video.

Za zhlédnutí pak jistě stojí i oficiální stránky programu prozkoumávání Marsu, kam zajímavé multimediální materiály umisťuje přímo NASA.

Originální názevFive Years on Mars
Stopáž50 minut
Rok výroby 2008
 ST
ŽánrDokument