Dobytí Měsíce

Hodnocení filmu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 10  
Sdílet
| Poslat odkaz

Pětačtyřicet let uplynulo od okamžiku, kdy 20. července 1969 stanuli na měsíčním povrchu první vyslanci lidstva – Neil Armstrong a Edwin Aldrin, posádka Apolla 11. Dramatická rekonstrukce BBC

Američtí astronauté Neil Armstrong a Edwin Aldrin byli prvními pozemšťany, kteří v červenci 1969 stanuli na měsíčním povrchu. Mise Apolla 11 představovala maximální nasazení vědeckého a průmyslového potencionálu Spojených států.

Američtí odborníci sbírali zkušenosti v rámci programů Mercury a Gemini.

Samotný projekt Apollo byl nakonec po různých peripetiích a obavách korunován úspěchem a Neil Armstrong tak mohl uprostřed Moře klidu pronést svou historickou sentenci: „Je to malý krok pro člověka, ale velký skok pro lidstvo.“

Epochální let Apolla 11 se stal jednou z nejsledovanějších událostí v dějinách. Každá chvíle byla pečlivě zaznamenávána na filmový pás a magnetický pásek. Dokumentární rekonstrukce BBC používá originální materiály, doplněné o dramatizace okamžiků, kdy kamery neběžely.

Více na portálu ČT24

 • Armstronga na Měsíci viděli ŽIVĚ i v Československu

  26. 8. 2012

  Praha - Amerika ztratila v Neilu Armstrongovi jednoho z největších hrdinů, vyhrál Americe závody ve vesmíru a splnil dávný lidský sen. A sebe zapsal do historie. Přistání Apolla 11 sledovala naživo víc než půlmiliarda lidí. Skoro to nevyšlo. Když Armstrong ručně dokončil přistávací manévr, zbývalo palivo na 20 sekund letu. Navzdory nastupující normalizaci a pozdější cenzuře zpráv ze západního světa diváci v tehdejším Československu přímý přenos z Apolla 11 viděli živě. Vysílání ale nebylo oficiálně schválené a proběhlo neplánovaně. Pamětníci proto o tomto přenosu mluví jako o mimořádném úspěchu. Záznamy z něj se ale nedochovaly. 

 • Obama: Armstrong nás naučil, jak obrovská je síla jednoho kroku

  26. 8. 2012

  New York - Prezident Barack Obama označil Neila Armstronga za jednoho z největších amerických hrdinů historie. Podobně se vyjadřují i další osobnosti USA. "Byl nejlepší a bude mi strašně chybět," komentoval smrt svého kolegy Michael Collins, který byl stejně jako Armstrong a Edwin "Buzz" Aldrin členem posádky Apolla 11. Kosmonaut a první člověk na Měsíci zemřel v sobotu ve věku 82 let.

 • Neil Armstrong, první člověk na Měsíci, zemřel

  25. 8. 2012

  New York - Ve věku 82 let zemřel americký astronaut Neil Armstrong, první člověk, který se prošel po Měsíci. Armstrong na povrch Měsíce vstoupil v červenci 1969 jako velitel mise Apollo 11 a udělal tak pověstný "velký skok pro lidstvo". Někdejší vojenský pilot poslední čtvrtstoletí strávil v ústraní a publicitě se spíše vyhýbal. Několik let působil jako univerzitní učitel, poté se věnoval podnikání a zúčastnil se i vyšetřování katastrofy raketoplánu Challenger. O jeho úmrtí informoval americký server nbcnews.com, který připomíná, že Armstrong nedávno prodělal operaci srdce. 

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný.

Diskuse diváků
 • Eliška 25. 7. 2011 15:24

  BBC

  No, hodně slabé. Bývávaly dokumenty o hodně lepší. Ale hlavně, že jsem neslyšela Filipa Švarc…

 • karel 24. 7. 2011 14:14

  Smiřte se s tím

  Na každém letu se podílí tisíce specialistů, takže podvod by se nedal utajit. Prostě někdo n…

 • Martin 13. 2. 2011 19:27

  Kubrik

  Pristani na mesici pry reziroval Kubrik, viz Vesmirna Odysea 2001

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Originální název: Moon shot – Stopáž: 92 minut – Rok výroby: 2008 – ST
Žánr: Film
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Další zdroje