Evelyn Waugh (28. 10. 1903 – 10. 4. 1966)

Klikněte pro větší obrázek Anglický satirik a humorista se narodil do rodiny redaktora a literárního kritika Artura Waugha. V letech 1922–1924 studoval historii na Hertford College v Oxfordu, ale většinu času spíše než studiu věnoval hýřivému životu zlaté mládeže. Svědčí o tom i jeho oblíbená věta, kterou odpovídal na dotazy ohledně oblíbené sportovní disciplíny: „Chlastal jsem za Hertford!“

Studia v Oxfordu Evelyn nedokončil a od roku 1925 pracoval jako učitel na několika školách. V roce 1927 potkal Evelyn Gardnerovou, se kterou se o rok později oženil. Manželství dvojice, kterou přátele nazývali Ten-Evelyn a Ta-Evelyn, ale nebylo šťastné a v roce 1930 skončilo rozvodem. Evelyn následně konvertoval ke katolické církvi a v roce 1937 se znovu oženil. Tentokrát měl šťastnější ruku a společně s manželkou Laurou vychovali celkem sedm dětí.

Během 2. světové války se Evelyn nechal dobrovolně odvést k armádě, i když věkem už do povinné vojenské služby nespadal. Nejprve sloužil u námořnictva, pak u speciálních jednotek v severní Africe a na Krétě a nakonec působil ve vojensko-diplomatické misi jako styčný důstojník v Titově partyzánském štábu. Po válce se usadil na anglickém venkově, kde si užíval panského života. Zemřel na jaře roku 1966 na srdeční infarkt.

Ve svých knihách se Evelyn Waugh vysmívá britské tradici a konzervatismu. Jeho příběhy plné ironie, skepse a černého humoru mívají překvapivé vyústění založené na paradoxu a jsou daleko za hranicemi politické korektnosti. Výrazně provokativní je například jeho novela Drazí zesnulí z roku 1947, která se odehrává na hřbitovech a v pohřebních ústavech, kde se obchoduje s lidským žalem. K jeho dalším dílům patří třeba román Návrat na Brideshead (1945), válečná trilogie Muži ve zbrani (1952), Důstojníci a gentlemani (1955) a Bezpodmínečná kapitulace (1961) nebo autobiografický román Zkouška Gilberta Pinfolda (1957).