Miluj svou zemi, předky, tradice, ale poslouchej svůj rozum. Sugestivní obraz místa, kde se zastavil čas. Film, oceněný dvěma Césary a nominovaný na Oscara. Francie/Švýcarsko/VB.
Hrají: T. Lhondup, G. Kyap, L. Tsamchoe a další. Režie Eric Valli.

Svůj filmový debut zasadil známý francouzský cestovatel, spisovatel, fotograf a publicista do míst, které velmi dobře zná, do Himálaje. V nádherném nepálském údolí Dolpo se odehrává příběh tamních obyvatel, kteří se musejí jednou za čas vydat s karavanou jaků naložených solí do údolí, aby tak uskutečnili směnný obchod, který provádějí od nepaměti. Musí vyměnit svou sůl za potraviny a věci nezbytné pro přežití v drsných přírodních podmínkách. Jejich pouť je nebezpečná a navíc musí být přesně načasovaná, aby vůbec mohli přejít vysoké hory, které jsou převážnou část roku nepřístupné. Právě přesný čas, kdy se má karavana vydat na cestu, se stává jádrem generačního sporu mezi starým náčelníkem Tinplem, který rozhodnutí nechává na tradičním poselství bohů a mladým Karmou, který se rozhoduje sám, podle vlastního rozumu, podle měnícího se počasí.

Film Himálaj - Karavana byl natočen v koprodukci Francie, Švýcarska a Velké Británie. Ve Francii získal tento snímek dvě prestižní ocenění Césara za nejlepší kameru a Césara za nejlepší hudbu; byl nominován na Oscara za nejlepší cizojazyčný film.

Napište nám