Původním indiánským obyvatelům oblasti kolem řeky Klamath na severu Kalifornie se podařilo odstartovat největší projekt likvidace vodních elektráren v dějinách. Německý dokument

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici
Klikněte pro větší obrázek Američtí indiáni žijí na lososí řece Klamath v severním cípu Kalifornie po dlouhá staletí. Za tyto vody musí těžce bojovat. Řeka je jejich chrámem, je to posvátné území. Lososů se však vrací stále méně. V době tření jim cestu proti proudu blokují přehrady. Obrovské stavby pomalu ničí tradiční způsob života původních obyvatel. Členové kmene se proto vydali za majiteli vodních elektráren až do dalekého Skotska. Noviny psaly o indiánech, kteří vyrazili na válečnou stezku. Elektrárenský gigant Scottish Power patří mezi největší ve světě. Jeho americká dceřiná společnost provozuje přehrady právě na řece Klamath.
Původním obyvatelům se podařilo odstartovat největší projekt demolice hrází v dějinách. Umírají tam tisíce ryb. Indiáni v nedostatku své tradiční potravy a se změnami stravovacích zvyků trpí najednou civilizačními chorobami. Například cukrovkou. Podaří se odstranit z řeky vodní díla?
Originální názevUpstream Battle
Stopáž53 minut
Rok výroby 2008
 ST
ŽánrDokument