Naleštěný Rolls-Royce okouzluje dál

„Jmenuji se Stefanie Harperová a toto je Eden. Tady byl můj otec neomezeným vládcem. Když před sedmnácti lety zemřel, bylo mi třiadvacet, byla jsem opuštěná a vylekaná. Kdybych tehdy věděla, co mě čeká, byla bych asi raději zemřela sním.“

Klikněte pro větší obrázek Tak začíná jeden z nejslavnějších australských televizních seriálů, který teď vysílá ČT. Již dvakrát se v manželství zklamala, přesto do svého třetího sňatku vkládala tolik nadějí. A z počátku se zdálo, že se na ni konečně usmálo štěstí. Že Greg si nejbohatší ženu Austrálie nevzal pro peníze, ale z čisté lásky. Tak nádherné líbánky si ani neuměla představit. Až do osudného večera, kdy ji a Jilly, její nejlepší přítelkyni, vzal Greg na loďku na jezero plné krokodýlů „pozorovat západ slunce“. A od tohoto okamžiku už nikdy nic nebude stejné.

Seriál natočila v roce 1983 režisérka Karen Arthurová, původem Američanka a úspěšná muzikálová herečka a tanečnice, která brzy přesedlala na filmovou a televizní režii. Příběh bohaté dědičky Stefanie sklidil ohromný úspěch nejen v Austrálii, ale všude, kde se vysílal - prodal se do třiceti zemí a celkový počet jeho diváků se odhaduje na víc než 300 milionů.

K atraktivnímu námětu se televizní tvůrci znovu vrátili. O dva roky později se znovu sešel (tentokrát ovšem daleko větší) tvůrčí tým pod vedením „producentských dvojčat“ Hala a Jima McElroyových, aby natočil dalších dvaadvacet dílů, volně navazujících na předchozí děj a v několika retrospektivách jej připomínající. Jako atraktivní Stefanie Harperová, nejbohatší žena Austrálie a prezidentka Harper Mining, jíž osud klade nejrůznější nástrahy a pasti, které ona ovšem se šarmem sobě vlastním průběžně překonává a řeší, se opět představila Rebecca Gillingová. Druhou hlavní roli seriálu, Stefaniinu přítelkyni Jilly Stewartovou, byli ovšem tvůrci nuceni přeobsadit. Místo Wendy Hughesové ji hraje v Austrálii neméně populární Peta Toppanová.

Klikněte pro větší obrázek Druhá řada se ve své době stala nejdražším australským televizním projektem vůbec. Její rozpočet činil celých osm milionů dolarů, uvědomme si, že se točilo v roce 1986. Nádherné modely od Pierra Cardina, nejluxusnější auta, nejpřepychovější interiéry, tvůrci přiznávají, jejich cílem bylo vytvořit takový televizní supernový naleštěný Rolls-Royce.

Nemalou péči věnovali i dějové linii plné zvratů a intrik. K udržení pozornosti diváka po celý seriál je zapotřebí jistého silného řekněme „pojidla“, které tvůrci nalezli ve skutečnosti, že Stefanie a Jilly jsou nevlastní sestry. Neboť souboj o všechno, jehož aktérkami jsou sestry, je nepochybně daleko zajímavější, než kdyby se jednalo o dvě cizí, byť atraktivní a krásné ženy.

Připravila: Jarmila Hampacherová, foto: archiv ČT
Převzato z časopisu ČT+