Kapitolky o havěti

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 29  
Sdílet
| Poslat odkaz

Vše, co jste kdy chtěli, a možná ani nechtěli vědět o nejznámějším hmyzu naší přírody

Druhy hmyzu, které člověku obecně škodí, jsou obvykle dobře známy. Takovým typickým škůdcem je například mandelinka bramborová nebo komár. Krtonožka je na tom poněkud jinak. Většina lidí ji nezná, nebo pouze ví, že existuje. Znají ji ale někteří zahrádkáři a zemědělci. Ti ji jednoznačně považují za škůdce. Záhony s jahodami, salátem a podobnými rostlinami krtonožky lákají. Vedle hmyzu, kterým se živí, překusují kořínky rostlinek, a ty brzy vadnou. Na povrchu půdy není snadné krtonožku zahlédnout. Žije skrytě, v chodbičkách, ale někdy si tunel vybuduje i pod kusem prkna. Vylézá jen v noci. Tenhle zajímavý a všestranně vybavený tvoreček dokonce létá, plave a cvrká. Samečci vytvářejí zvuk třením křídel o sebe, aby přivábili samičky. Ty si pak vyberou toho, jehož volání je nejsilnější.

Filmovaný druh

Krtonožka je vlhkomilný druh, žije v podzemních chodbách. Najdeme ji na březích vodních toků a nádrží, na zahradách apod. Preferuje lehké písčité půdy. Je příležitostným škůdcem v zahrádkách a lesních školkách, kde škodí nadzvedáváním sazenic a překusováním kořínků. Je proto bohužel jednoznačně považována za škodlivý druh. V poslední době se nacházejí nové druhy a upřesňují druhy stávající. V letní noci lze slyšet krtonožky cvrkat. Zjišťují se detaily vyluzování zvuků krtonožkami. Samec krtonožky vyluzuje, stejně jako cvrček, zvuky třením předních křídel o sebe. Na křídlech jsou malé zoubky, jejichž periodickým zadrhnutím o lištu se rozkmitá ozvučná membránu křídla. Rezonanční frekvence a další akustické charakteristiky se liší u jednotlivých druhů. Slováci říkají krtonožce „medvedík“. Má sametový povrch. Krtonožka je velký a nápadný druh hmyzu dosud obklopený jistým tajemstvím. Už proto stojí zato jej blíže poznat. Dítě by mělo vědět, že i když se krtonožka občas projeví jako škůdce, patří do přírody a nemá se zabíjet.

Obecné informace

Název český: Krtonožka obecná
Název latinský: Gryllotalpa gryllotalpa (Linné, 1758)
Velikost dospělého jedince: až 6 cm; váha až 5 gramů
Motorické schopnosti: létá i plave
Délka života: minimálně rok, ale zřejmě i několik let (chybí přesný údaj)
Délka vývoje: necelý rok
Vývojová stádia: Vajíčka v hnízdě, o které se samička pečlivě stará. Po několika týdnech se z vajíček vylíhnou nymfy, které pomalu rostou. Celou zimu přečká v podzemí a dospějí až na jaře následujícího roku.

Období výskytu v přírodě

Páření: Jakmile krtonožky dospějí, začínají si hledat partnera. Sameček si v zemi vytvoří charakteristickou komůrku, jejíž architektura souvisí s akustikou. Do komůrky začne hlasitým cvrkotem lákat samičku. Zvuk vzniká (jako u příbuzných cvrčků) třením předních křídel o sebe. Monotónním cvrkotem z nitra chodbičky láká sameček panenskou samičku. Páření v květnu až červnu.
Kladení vajíček: Až kolem 300 na jednu samici; samice je v hnízdě hlídá až do vylíhnutí prvních larev (zde se nazývají nymfy).
Život larev: Nymfy skokově rostou (vždy při svléknutí staré kutikuly), malé změny v morfologii. Nedospělé nymfy přezimují v hloubce 1–2 m pod zemí a v dospělce se přeměňují na jaře následujícího roku.
Život kukly: Kukla není.
Vylíhnutí dospělce: Poslední nymfa se svlékne a je z ní dospělec.
Nejaktivnější období dospělce: Léto

Životní prostředí:

Místa největšího výskytu: Na světě je známo asi 50 druhů krtonožek. Naše krtonožka obecná je palearktický druh rozšířený v Evropě po jižní Skandinávii, severní Africe a západní Asii. V ČR lokálně hojný po celém území. Žije nočním životem, a tak se její výskyt v dané lokalitě snadno přehlédne.
Hojnost výskytu v dané lokalitě: Kolísá, lokálně hojná. Vyskytuje se na lukách, v sadech, na polích a v zahradách.
Chov v zajetí: Ano, lze v pevných teráriích nebo kbelíku s půdou, nutno udržovat vláhu a dodávat pravidelně potravu (jablka, salát, mrkev). Nerušit.

Ostatní informace:

Potrava: Všežravec, živí se jak rostlinnou, tak živočišnou potravou (hmyz).
Predátoři: Kromě hlavního nepřítele – člověka, si na krtonožce rádi pochutnají i žáby a ptáci (příležitostně i ryby).
Užitečnost v přírodě: Krtonožku člověk zařadil mezi škůdce, ale i škůdci mají v přírodě své poslání, například slouží jako potrava pro jiné živočichy. Také žere larvy jiného hmyzu.
Výjimečnost, specifičnost, zajímavosti: Krtonožka je velmi silná, dostane se z různých pastí (papírových). Když umístíme několik dospělých krtonožek do malé nádobky, napadají se, což většinou končí smrtí některého jedince (obvykle nejslabšího).

Přehrát video

Diskuse diváků
 • Luboš Ch. 23. 3. 2020 20:56

  Pozor

  Se vší úctou.:) Tyto připomínky jsem už poslal přímo do televize, ale píšu ještě sem, aby osta…

 • antonin 19. 8. 2019 10:05

  Vosy

  Hezky provedené s dostatečným vysvětlením. Jak to stáhnout mi uniklo.

 • Kamil 17. 6. 2019 04:15

  Znělka

  je tak otravná jako některý hmyz

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 13 minut – Rok výroby: 2009 – ST  4:3
Žánr: Zábava | Pro děti a mládež | Vzdělávání
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Další zdroje