Krotitelé dluhů

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 24  
Sdílet
| Poslat odkaz

Dluhy jako nečekané dědictví po zesnulé ženě

V manželství očekává jeden od druhého věrnost, vzájemnou pomoc, ale také upřímnost – i co se týče financí. Jak to může dopadnout, když jeden z manželů „vede dvojí život“ a půjčuje si tajně bez vědomí druhého, ukazuje případ pana Kouřila v 9. dílu třetí řady Krotitelů dluhů. Jeho příběh se dotýká nejen problematiky společné odpovědnosti manželů za dluhy jednoho z nich, ale i role dluhů v dědickém řízení.

Proč netajit dluhy před manželem/manželkou

Manželství by mělo být založené na vzájemné důvěře. O důležitých věcech, jako je finanční hospodaření rodiny a uzavření úvěrové smlouvy, by měli manželé rozhodovat společně. Předpokládají to i zákony a tak platí, že závazek převzatý i jen jedním z manželů je společným dluhem a oba jsou povinni jej splatit.

Pokud jeden z manželů před druhým své půjčky tají, dříve či později se na to stejně přijde. Výsledkem je jen ztráta důvěry, velké zklamání či pocit zrady, kterou někteří už nedokážou odpustit. Nemluvě o tom, jak musí být skrývání dluhů či dokonce exekucí psychicky náročné a stresující pro samotného zadluženého partnera.

Lze doporučit, aby se každý manželů aktivně zajímal o rodinný rozpočet a nenechával vše na tom druhém. Finanční problémy je vhodné probrat společně a k půjčce přikročit jen po zralé úvaze a se souhlasem druhého z manželů.

Co se stane s půjčkami po smrti dlužníka

Po smrti jednoho z manželů dochází nejprve k vypořádání jejich společného jmění. Polovina společného majetku a dluhů, která připadá na zemřelého, jde pak spolu s jeho výlučným majetkem do dědictví. Druhou polovinu dluhů je povinen splatit pozůstalý manžel. Není–li to závětí upraveno jinak, dělí se dědictví v první skupině rovným dílem mezi pozůstalého manžela a děti zemřelého.

Důležité však je, že dědicové odpovídají za dluhy zemřelého jen do výše přijatého dědictví. Nezaplatí tak věřitelům víc, než kolik dostali ve zděděném majetku.

Dědicové mají také právo svůj dědický podíl odmítnout, avšak pouze jako celek, tzn. majetek i dluhy. Nemusí pak sice nic platit, zároveň ale po zemřelém nic nezdědí.

Díl zabývající se touto problematikou

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2011 – P  ST
Žánr: Vzdělávání
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání všech dílů najdete kliknutím na následující odkaz.