Krotitelé dluhů

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 33  
Sdílet
| Poslat odkaz

Jak na osobní bankrot

Insolventní zákon platný od loňského roku umožňuje institut takzvaného oddlužení, kterému se v médiích často říká osobní bankrot.

Osobní bankrot je určen nepodnikatelům. Není možné ho využít ani u lidí, kteří nedokáží splácet hypotéku, protože v tom případě se jedná o úvěr zajištěný nemovitostí. Nejčastěji jsou tak adepty na osobní bankrot lidé jako Markéta Žáčková, kteří nemají prakticky žádný majetek a dluží částky na spotřebitelských úvěrech, kreditních kartách i zdravotní pojišťovně, finančnímu úřadu nebo mobilním operátorům.

Insolvenční návrh podává na příslušném krajském soudě (dle bydliště dlužníka) dlužník nebo věřitel, a to na speciálním formuláři. Žádost musí být dále doplněna mnoha dokumenty: soupisem dluhů, pohledávek a majetku, dokladem o příjmech v posledních třech letech a o očekávaných příjmech v následujících pěti letech, ale i návrhem na oddlužení nebo případným souhlasem manžela či manželky. Úplnost a správnou formu všech dokumentů je třeba pečlivě ověřit, protože neúplnost či chybnost může být důvodem zamítnutí insolvenčního návrhu.

Osobní bankrot je možný pouze tehdy, pokud dlužník pracuje, má nějaké příjmy a je schopen soud přesvědčit, že svým věřitelům dokáže splatit 30% jejich pohledávek.

Oddlužení může proběhnout dvěma cestami: buď prodejem majetku dlužníka, nebo stanovením splátkového kalendáře. V druhém případě žije dalších pět let dlužník z životního minima a zbytek příjmu rozděluje mezi své věřitele tak, aby jim za pět let splatit 30 % dluhů (souhlas věřitelů je podmínkou.) Dlužník splácí věřitelům sám podle schváleného kalendáře.

Pokud dlužník všechny soudem stanovené požadavky splní, soud ho na jeho žádost po pěti letech zbaví zbylé výše dluhů. V opačném případě je ale na dlužníka okamžitě vyhlášen konkurs.

Osobní bankrot je tak velice zoufalé řešení, které vyžaduje tvrdou disciplínu dlužníka. Splněním všech podmínek mu ale může pomoci k tomu, aby po pěti letech mohl opět začít důstojněji žít, a to bez dluhů a všudypřítomných exekucí.

Návrh na oddlužení je poměrně velké sousto a je dobré se o všech formálních náležitostech poradit se zástupcem občanské poradny.

Kontakt naleznete na  dluhy.obcanskeporadny.cz

Díl zabývající se touto problematikou

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2011 – P  ST
Žánr: Vzdělávání
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání všech dílů najdete kliknutím na následující odkaz.