Krotitelé dluhů

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 24  
Sdílet
| Poslat odkaz

Převzetí dluhů po manželovi

Paní Renáta Balonová řeší velice nepříjemnou finanční situaci: po svém manželovi alkoholikovi převzala jeho podnikatelské dluhy spolu s péčí o dům pořízený na hypoteční úvěr. Ze svého příjmu není Renáta schopna splácet manželovy statisícové dluhy takovým tempem, jaké by si bankovní exekutor představoval. Vedle pravidelných hypotečních splátek posílá Renáta každý měsíc na účet banky nějakých pět tisíc korun, částku je však třeba podstatně navýšit. V úvahu tak připadají pouze dvě možnosti: tou první je prodat dům a z peněz získaných z prodeje umořit celý manželův dluh a větší část hypotečního úvěru. Zápornou stránkou této varianty jsou špatné momentální podmínky na trhu s nemovitostmi a fakt, že takto paní Renáta přijde o dům, se kterým měla do budoucna plány. Druhou možností je získání peněz na rekonstrukci domu a jeho následný pronájem. Příjmy z nájmu by pomohly se splácením úvěru i směnek. Evidentním problémem v tomto případě je časová tíseň a především fakt, že paní Renáta potřebné prostředky nemá a žádost o překlenovací či podnikatelský úvěr by nemusela vyjít. Další půjčka by znamenala eskalaci dluhů s nejistým výsledkem. Po debatě se svým finančním poradcem a schůzce s exekutorem banky zvolí nakonec Renáta první variantu: exekutor posečká s navýšením splátek, pro dům se mezitím nalezne co nejlepší kupec a z utržených peněz budou dluhy následně umořeny.

Promyslete předmanželskou smlouvu

Za komplikacemi paní Renáty stojí fakt, že před sňatkem nemyslela na předmanželskou smlouvu. Skončila tak s dluhy, které osobně nezavinila, ale které přímo vyplynuly s podnikatelských aktivit jejího manžela. Předmanželská smlouva umožňuje stanovit, že dluhy utrpěné podnikáním jednoho z manželů jsou pouze na jeho účet a že druhý z partnerů riziko povinnosti tyto dluhy splácet nenese.

Mějte přehled o dluzích

Majetkové vypořádání manželů by mělo zmapovat kompletně celou finanční situaci, včetně zdrojů a dluhů. Každý z manželů by si měl přesně uvědomit, jaké důsledky z tohoto vypořádání ponese a být informován o celé výši dluhů. Trvejte na písemném vypořádání.

Překlenovací úvěr na rekonstrukci

Na rekonstrukci domu je možné si vzít u stavební spořitelny překlenovací úvěr, pokud zatím střadatel nesplnil podmínky pro poskytnutí řádného úvěru ze stavebního spoření. Tento typ úvěru je úročen vyšší sazbou něž úvěr řádný a vyžaduje standardní zajištění.

Pozor na ručení

Než se někomu zaručíte za úvěr, ať už je to člen rodiny nebo blízký přítel, dobře si rozmyslete všechny možné následky. Ručení je běžným způsobem jištění úvěrů na nižší částky a ručitele plně zavazuje. Informujte se přesně o tom, za jakých okolností po vás banka či věřitel může požadovat plnění daného dluhu a v jaké formě.

Exekutor dosáhne na plat.

Nesplácení dluhů může vést k exekuci majetku. Protože dům je zastaven kvůli hypotéce ve prospěch banky, exekutor se nejprve poohlédne po pravidelných příjmech dlužníka. Sáhnout může na bankovní účty i úspory na účtech stavebních spořitelen. Z pravidelného příjmu tak dlužníkovi může zbýt pouze životní minimum.

Pojištění schopnosti splácet.

Pokud splátky úvěru představují významnou část rozpočtu rodiny, je vždy třeba zvážit pojištění schopnosti dostát závazkům vůči bance. Existují různé formy pojištění schopnosti splácet úvěr, například pro případ úrazu dlužníka nebo ztráty zaměstnání. Pro případ smrti existuje rizikové životní pojištění, které pozůstalým umožní dluh uhradit z pojistky. Nutnost takového pojištění by měly zvážit rodiny závislé na jediném příjmu. Ovšem těžko budete hledat pojištění pro případ, že váš manžel propadne alkoholu.

Nebojte se vyjednávat

Snahou věřitelů je získat své peníze zpět, a to v plné výši a co nejrychleji. Prostor pro vyjednávání s bankou existuje vždy, zvláště projevujete-li upřímnou snahu závazkům dostát a kontaktujete-li banku zavčas. Ačkoli má banka nastavené pevné postupy pro řešení určitých situací, je schopna posoudit každý případ individuálně a případně kývnout na drobný ústupek, jehož smyslem je umožnit snazší splacení dluhu.

Díl zabývající se touto problematikou

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2011 – P  ST
Žánr: Vzdělávání
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání všech dílů najdete kliknutím na následující odkaz.