Můj fotr a jeho nejoblíbenější koncentráky

Spisovatel Arnošt Lustig absolvuje se svým synem a jedním z vnuků po letech stejnou cestu, již musel podstoupit jako jedna z obětí nacistického protižidovského programu. Dokumentární snímek uvádíme k Mezinárodnímu dni památky obětí holocaustu (2010). Režie J. Lustig

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Arnošt Lustig (1926–2011) byl jedním z nejznámějších a nejpřekládanějších českých spisovatelů. Ústředním tématem jeho díla je holocaust a především jeho dopad na mladé a teprve dozrávající jedince. Syn Josef, filmař žijící v USA, s ním a s jedním z Arnoštových vnuků podnikl v roce 2009 jakousi rekapitulační cestu po místech, kde spisovatel nuceně jako dospívající mladík pobýval, když se stal součástí Hitlerova „konečného řešení“. Postupně navštívili Terezín, Osvětim a místa bývalých koncentráků v Německu. Lustig vypráví synovi a vnukovi své zážitky. Na některé události se s odstupem času dívá s humorem i nostalgií, což mu ovšem jako přímému účastníkovi tragédie vyhlazování Židů nelze vyčítat. Spisovatelův pohled na minulost je poznamenán přesvědčením, že ty nejhorší a nejkrutější věci, které se vymykají lidskému chápání, stejně nelze sdělit, a proto zůstávají přítomné hluboko v jeho vlastním vědomí.

Dokument vysíláme ke Dni památky obětí holocaustu, který připadá na 27. ledna. Před 75 lety byl tento den osvobozen Rudou armádou nacistický koncentrační a vyhlazovací tábor Auschwitz-Birkenau (Osvětim-Březinka).

Arnošt Lustig
spisovatel a scenárista

Arnošt Lustig

* 21. 12. 1926

† 26. 2. 2011


Stopáž57 minut
Rok výroby 2010
 ST
ŽánrDokument